A nettó reálbérek az év eddig eltelt időszakát tekintve 10,2 százalékos, soha nem látott mértékű emelkedést mutatnak – derül ki a KSH legfrissebb kimutatásából.
Szektoronként nézve a versenyszférában 12,7 százalékos bérnövekményt látunk, míg a közszférában 13,2 százalékos a dinamika.
“Összességében továbbra is elmondható, hogy az állami bérrendezések és a munkaerőhiány kettőse hajtja felfelé a béreket az év eleji minimálbéremelés mellett” – mondta érdeklődésünkre Virovácz Péter, az ING Bank elemzője.
Ide tartozik, hogy a munkaerő iránti keresletet tekintetében az intézményi statisztikák alapján 81,1 ezer fővel nőtt az elsődleges munkaerőpiacon foglalkoztatottak száma éves összevetésben.
Mindemellett ugyanakkor közel 48 ezer fővel, 155 ezerre csökkent a közfoglalkoztatottak száma. Továbbra is jelentős tehát a munkaerőfelvétel a magyar gazdaságban.
“Összességében a munkaerőpiac, legyen szó akár a foglalkoztatásról, akár a bérkiáramlásról, egyértelmű pozitív hatást gyakorol a lakosság vagyoni helyzetére és vásárlási hajlandóságára. Emiatt úgy véljük, hogy az utolsó negyedévben tovább erősödhet a fogyasztás és a GDP-növekedése” – tette hozzá a közgazdász.