Soha nem látott szintre, több mint hárommillió fölé emelkedett az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban a múlt héten, mert az új koronavírus által okozott járvány megfékezését célzó szigorú intézkedések hirtelen megállították a gazdaságot és elbocsátási hullámot indítottak el.
A washingtoni munkaügyi minisztérium csütörtökön közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint
az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma 3 millió 1 ezerrel, 3 millió 283 ezerre nőtt a március 21-én zárult héten. Elemzők egymillió és négymillió közé várták az emelkedés mértékét.
Az adatok rögzítése óta soha nem fordult elő, hogy ilyen magas szintre kerüljön ez az érték. A korábbi történelmi csúcsot 1982 októberében mérték, akkor 695 ezerre rúgott az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma.
A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag ugyancsak meredeken, 765 ezer 750-nel, 998 ezer 250-re nőtt a március 21-én zárult héten. A mozgóátlag segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat.
A munkaügyi tárca egyértelműen a járvány terjedésével magyarázta a segélykérők számának megugrását. Gyakorlatilag minden állam az új koronavírust jelölte meg az elbocsátások okaként. A szolgáltatások, főleg a szállás- és vendéglátóipar, mellett jelentősen nőtt az elbocsátások száma az egészségügyi és szociális ellátási ágazatban, a művészeteket, a szórakoztatást és a szabadidős tevékenységeket szolgáló területek, a fuvarozási és a raktározási ágazatban, valamint a feldolgozóiparban is
– áll a közleményben.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma 101 ezerrel, 1 millió 803 ezerre nőtt a március 14-gyel végződött héten, ami 2018. április 14. óta a legrosszabb érték.
Elemzők 1 millió 708 ezres számot vártak.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag 27 ezer 500-zal, 1 millió 731 ezerre kúszott fel.
Még mindkét adat továbbra is kétmillió alatt áll, de a következő hetekben meredek emelkedés várható.
A járvány valószínűleg véget vet az Egyesült Államok leghosszabb ideje, immár több mint 11. éve tartó gazdasági expanziójának és munkaerőpiaci fellendülésének.
Az amerikai munkaügyi minisztérium adatai szerint a nem mezőgazdasági ágazatokban foglalkoztatottak száma februárban még 273 ezerrel emelkedett, a munkanélküliségi ráta pedig 3,5 százalékra, 50 éves mélypontra süllyedt. Elemzők szerint márciusban meredek csökkenés várható.
Borítókép: Gyér a forgalom egy Los Angeles-i úton 2020. március 19-én, miután Kalifornia kormányzója elrendelte, hogy az új koronavírus terjedése megállításának érdekében az államban senki sem távozhat otthonából március 20-án éjféltől. (MTI/EPA/Etienne Laurent)