Nehéz makrogazdasági környezetben is növelte globális árbevételét a Siemens. Mit mutatnak a negyedéves számok?
A harmadik negyedéves működést profitábilis növekedés jellemezte. Az árbevétel 5 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest, mintegy 19 milliárd euróra, míg a backlog-megrendelésállomány továbbra is igen magas, 113 milliárd euró értékű. Ez azt jelenti, hogy ügyfeleink korábbi megrendeléseinek teljesítésén dolgoznak a gyáraink.
Az új megrendelések tekintetében látjuk, hogy a mérsékelt világgazdasági környezetben mérséklődnek az új beruházások is.
A negyedévben így 19,7 milliárd euró volt a megrendelések összvolumene. Régiók tekintetében is kiegyensúlyozott a Siemens árbevétele: az amerikai kontinens, illetve Európa, Afrika, a Közel-Kelet körülbelül 30-30, míg az ázsiai, ausztrál térség 25, a németországi értékesítés pedig megközelítőleg 15 százalékkal részesedik a teljesből.
Mi a helyzet az üzletágakkal?
A Siemens Zrt.-nél is jelen lévő, úgynevezett Smart Infrastructure és Digital Industries üzletágakra koncentrálva elmondható, hogy az előbbi, azaz az energiaelosztást, az e-töltési infrastruktúrát, valamint az okosépületekhez szükséges eszközöket biztosító divízió 11 százalékkal gyarapodott.
A növekedés hajtóereje egyértelműen az elektrifikáció trendje.
Világszerte sürgetővé válik az energiaelosztási rendszerek hatékonyabbá tétele, a megújulók integrációja, az e-járművek töltése, a mesterséges intelligencia hajtotta adatközpontok bővülése, energiahatékonyságuk növelése. Ha úgy számolunk, hogy 2050-re megháromszorozódik az energiaigény, valamint a globális emisszió körülbelül 40 százaléka az épített környezetből ered, akkor sok feladat várható ezen a téren.
A 19 százalékos növekedést felmutató ipari digitalizáció területén a szoftverértékesítés volt kimagasló. Kevesen tudják, hogy a Siemenst a világ tíz legnagyobb szoftvercége között tartják számon – igaz, megoldásaink alapvetően a háttérben működnek. Immár több negyedéven keresztül látjuk a szimulációs szoftverek iránti igény megugrását. Itt jelenik meg az, hogy a gyárak minél hatékonyabban szeretnének fejleszteni, üzemeltetni, gyártani.
Terjed a digitális ikrek létrehozása, azaz elsőként a virtuális térben hozzák létre az új terméket, és addig tesztelik, míg a valóságban is hozza a kívánt értékeket. Érdekesség, hogy a digitális ikrek technológiáját a zeneipar számára ebben a negyedévben mutattuk be: segítségével anélkül lehet megtervezni a rendezvényterem legjobb akusztikai beállítását, hogy akár egyetlen hangot lejátszana a zenekar. Persze, a hagyományos kulcspiacaink ettől nem változnak, ezek továbbra is
- az autóipar,
- a gép-,
- a gyógyszer-,
- az élelmiszer-, valamint
- az elektronikai gyártás,
melyek részaránya, piaci növekedésének kilátásai körülbelül azonosok.
Összességében a Siemens megerősítette a korábbi eredményvárakozását: a szeptember 30-ával záródó üzleti évben 4–8 százalékos növekedéssel számol. Tavaly 77,8 milliárd volt a technológiai konszern árbevétele.
Ebből miként részesedik a magyarországi vállalat?
A Siemens Zrt. harmadik negyedéves eredménye illeszkedik a fentiekbe, nőtt például az ipari digitalizációs és az okos-infrastruktúrák területe. Az üzleti évünk jórészt már a hátunk mögött van, az árbevételünk az év első kilenc hónapjában több mint negyedével emelkedett, mint a tavalyi év azonos időszakában. Emögött alapvetően zöldmezős beruházási projektek, gyárbővítések állnak, de jelentős az autóipari megbízásaink aránya is, amelyekhez gyártástámogatási megoldásokat, a komplett soroktól kezdve hajtástechnikát, berendezésirányító technológiát vagy éppen RFID-eszközöket szállítunk.
A nem zöldmezős iparágakban, a régóta ipari tevékenységgel foglalkozó hazai szereplők között érzékelhető a beruházások visszafogása, sokszor az új gépek vásárlása helyett a régieket újítják fel, hogy azok megfeleljenek az új elvárásoknak. Legutóbbi ilyen projektünkkel majdnem feleannyi összegből varázsoltunk modernné egy CNC-berendezést, mint amennyibe egy új került volna.
Az okos-infrastruktúra divízió terén szintén komoly tétel az új beruházások energiaelosztási rendszereinek biztosítása. Például mi szállíthattunk megoldásokat többek közt az Ecopro, a Schaeffler, a Dürer Park vagy a Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia számára, és több jelentős teljesítés is folyamatban van. A 2024-es üzleti évünkben így forgalmi bővülést várok.
Létszám terén ugyanakkor nem várható változás, stabil az operációnk.
Az interjú teljes szövege itt olvasható.
Fotó: Siemens