A hír elsőre száraz: javított a helyezésén a Semmelweis Egyetem. De amint onnan nézzük, hogy jelenleg az Európai Unióban a 11. helyezett a szív- és érsebészet területén, a világon pedig 31. helyen áll a több ezer neves egyetem között, akkor már felkapja az ember a fejét. Mert kirajzolódni látszik egy rendkívüli teljesítmény. A Semmelweis Egyetem rektorát, dr. Merkely Béla professzort, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatóját arról kérdezte a Világgazdaság, mi minden kellett ahhoz, hogy ez a világra szóló siker megszülessen.
Merkely Béla azzal kezdte, sosem törekedtek arra, hogy a négy nagy nemzetközi egyetemi rangsor szempontjai szerint pozicionálják magukat. Úgy fogalmazott: akkor megy egy egyetemnek, ha valamennyi rankingban tud javítani. „Nekünk a teljesítmény növelése a fontos, ez pedig minőségi elemeket tartalmaz. A US News rangsora azért tér el a többitől, mert nemcsak az orvosi egyetem teljesítményét méri le, hanem globálisan a szakterületek teljesítményét is. Ez azért fontos, mert vannak kiemelt szakterületek az orvostudományban, mint a szív- és érrendszer, az onkológia, a gyermekgyógyászat és szülészet, illetve a traumatológia-ortopédia. Nem azt jelenti, hogy a többi terület kevésbé fontos, de ezek robusztus szakterületek. Mindenki ezeken a területeken akar a legjobb lenni.”
Kiemelte, nagyon sok évtizednyi magas színvonalú munka van abban, hogy a hazai szív- és érgyógyászat eljutott oda, ahol most van. „Ez nem csak a Városmajor teljesítménye, mert sok kutatás az egyetem más intézményeivel együtt folyik, a különböző szakterületeken rengeteg kollaboráció van. Az US News rangsor azért mérvadó, mert egyrészt rangsorolja a felsőoktatást, de rangsorolja az orvosi tevékenységet, a kórházak teljesítményét is. Vagyis itt ténylegesen a teljesítményt nézik, az számít mennyire idézik a publikációinkat” – magyarázta.
A kardiológiában eleve magasabb az idézettség, de a Semmelweis Egyetem ezt a többszörösére tudja emelni, mert annyira érdekes és innovatív témákkal foglalkoznak a kutatók. Merkely elmondta, számít az is, hogy a publikációk bekerülnek-e a legjobb 10 százalékba, vagy akár a legjobb 1 százalékba. A rangsor nagy hangsúlyt fektet a nemzetközi kooperációkra, mert számottevő teljesítményt csak nemzetközi kooperációban lehet elérni.
14 szakterületen kerültünk be a rangsoroltak közé, ez meglehetősen komoly fejlődés. 2020-ban 112. volt a szív- és érgyógyászat, 2024-re a 31. helyre tudott előretörni, ez óriási eredmény. Mindösszesen 14 észak-amerikai egyetem jobb nálunk, az Európai Unióban a 11. helyen vagyunk, és egyetlen ázsiai egyetem sem előz meg minket – értékelte az eredményt.
„Ezen kívül számottevően jó eredményünk van gasztroenterológiában, képalkotásban, sebészetben, transzplantációban és endokrinológiában, ahol 200-on belül vagyunk, onkológiában 260-on belül. Az Eurotransplant országai közül a szívtranszplantációs centrumunk dobogó közeli – csaknem dobogós – helyen áll, célunk azonban és arra törekszünk, hogy a legfelső fokra felkerüljünk” – tette hozzá a rektor.
Folyamatos innováció, 15 ezer műtét évente
Az eredmény hátterében a hagyományosan kiemelkedő magyar kardiológia és nagy elődei állnak, mondta a professzor. Elődei, Szabó Zoltán, Soltész és Kudász professzorok a szív- és érsebészetet fejlesztették a legmagasabb szintre, míg Merkely Béla már a minimál invazív beavatkozásokat. „Ma már a megújult, minimál invazív, katéteres beavatkozásokkal billentyűt lehet behelyezni, plasztikázni, infarktust, szívelégtelenséget lehet kezelni, különböző szívstruktúrákat lehet kijavítani, azaz rengeteg módszer áll rendelkezésre. Sokat fejlődött a szívsebészet, nagyon megerősödött a diagnosztika és a képalkotás, a szív MR mindennapos vizsgálati módszerré vált. Megjelentek a hibrid műtétek a szívgyógyászatban, ahol a szívsebész az érsebész és az intervenciós kardiológus együtt dolgozik – részletezte.
„Ma a Városmajorban 12 műtőben dolgoznak az orvosok, évente 15 ezer műtétet végeznek el, bármit, amit a világban el tudnak végezni, azt itt is el tudják.
Az első között vezetjük be az új eszközöket, az új módszereket, oktatóközpontként a közép-kelet-európai régió legfőbb támogatója vagyunk. Romániában a mi tapasztalataink alapján indult el az infarktus kezelése, Szerbiában a transzplantációt támogatjuk, Horvátországban a ritmuszavarok katéteres ellátásában, a speciális pacemakerek beültetésének elterjesztésében játszottunk szerepet” – ismertette.
Az interjú teljes szövege itt olvasható.
Érfestés a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán. Fotó: Szigetváry Zsolt