A megmondók mélyen hisznek az integrált oktatásban, miközben gyerekeiket a legjobb állami elitiskolákba, vagy fizetős magániskolákba járatják. Derűs békével és elégedettséggel gondolnak önnön nyílt szívükre, széles, européer látókörükre, meggyőződéses humanizmusukra. Persze azt nem szeretnék, ha a gyerekük olyan óvodában vagy iskolába járna, ahol a gyerekek zöme roma, ezt meghagyják az arctalan népnek. De iránymutatással szívesen segítik integráló munkájukat, meg is kapják ezért a jólmegérdemelt ösztöndíjakat. Tanulmányok, esetleg a FIDESZ kormányt gyalázó cikkek írásán túl soha semmi konkrétat nem tettek az ügyben. De övék a véleménytér, mélyen hiszik.
Miközben a felzárkóztatás 2010-ben elindult, persze már a szótól is kirázza az ellenzéki szociálpolitikusokat a hideg, mert durván nem korrekt, nem felzárkóztatni kell a mélyszegénységben élőket, hanem megmenteni, ez kívánja a balos messianizmus. Azt már rég elfelejtették, hogy a balliberális kormányok alatt terrorizálta a vidéki cigányságot a Magyar Gárda, elfelejtették Olaszliszkát, a romagyilkosságokat. Pedig ezek mind a nagy szociálpolitikai szakértelmet mutató Gyurcsány-kormány alatt történtek, a Jobbik hathatós támogatásával.
Mi minden történt 2010 óta?
Czibere Károly államtitkár számos alkalommal hangsúlyozta, egyetlen hátrányos helyzetű gyermeket sem hagyhatunk az út szélén, mindegyikük számára szeretnénk megteremteni az esélyt a felemelkedésre, ez a szolgáltatás kifejezetten alkalmas a szegénység és a nyomor ördögi köréből történő kitörésre. A kormány az önálló Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság felállításával politikája egyik prioritásává tette a mélyszegénységben élők (ezen belül a romák) megcélzását speciális gazdaság és társadalomfejlesztő programokkal. A Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia a születéstől az egyetemi évekig támogatja a hátrányos helyzetű fiatalokat, az életútjukat folyamatosan végig követi. A korosztályoknak szóló programokat úgy fűzi fel, hogy a hátrányos helyzetű csoportok számára minél erősebb védőhálót feszítsen, és lehetőségeket adjon a megkapaszkodásra. A sikeres programok között említette a nyolcmilliárd forintos ráfordítássál létrehozott és működtetett Biztos Kezdet Gyerekházakat, a 31 járásban zajló, szegény családokban élő gyerekek felzárkózási esélyeinek növelésére indított gyerekesély programot, azt a 273 tanodát, ahol mintegy 9000 tanuló komplex személyiségfejlesztése és hátrányainak kompenzálása folyik, valamint a közös jövőt építő cigány értelmiség képzése érdekében létrehozott Roma Szakkollégiumi Hálózatot – miként ismertette tavaly novemberben Járóka Lívia, az Európai Parlament alelnöke. A gyermekvédelmi kiváltásra szánt 6 milliárd forintnak köszönhetően 2019 végére, 2020 elejére elérhető, hogy ne legyenek nagy, korszerűtlen, kollégiumszerű gyermekotthonok Magyarországon.
A sokat szidott közmunka több célt is elért, mint azt bárki remélte volna. Addig nem dolgozó tömegek kerültek vissza a feladatok, az elvárások, a teljesítménnyel leírható világba, ami tényszerűen is ugródeszkát jelent a munkaerőpiacra. Felére csökkent azoknak a gyerekeknek a száma, akik sohasem látták dolgozni a szüleiket.
Lassan de folyamatosan csökken azoknak a száma, akiket érint a szegénység kockázata, a KSH adatai szerint jelenleg 2,5 millió embert érint a szegénység kockázata, míg ez 8 évvel ezelőtt a lakosság több mint harmadát érintette. A mélyszegénységben élők életszínvonala is nőtt, a roma népesség körében mérhető a javulás, jelentette tavaly év végén a KSH a háztartások életszínvonaláról.
A Fidesz-KDNP-kormány intézkedéseit ellenszenvvel fogadó balliberális szcéna lassan kénytelen lesz belátni, hogy az új szemléletű szociálpolitika konkrét pozitív eredményeket hoz. Az etnikai konfliktusok minimalizálódtak, a felsorolt programokban résztvevők esélyt kapnak a jobb életre. Ez még persze messze nem a Kánaán, azt szocialista politikusok szokták ígérni, amikor kiürítik a kasszát osztogatáskor, hogy aztán megszorításokat jelentsenek be, amit a mindenkori középosztálynak kell állnia. Erre mondunk nemet vasárnap, amikor a FIDESZ-re szavazunk.
Borítófotó: Közmunkások metszenek a szakolyi önkormányzat 10 hektáros gyümölcsösében 2013. március 7-én. A háromezer lakosú nyírségi település különböző pályázatokon 300 millió forintot nyert közmunkaprogramra, amelyből 8-12 hónapig tudnak foglalkoztatni háromszázhuszonöt embert az ötszáz foglalkoztatást helyettesítő támogatásra jogosult munkanélküli közül. (MTI Fotó: Balázs Attila)