Az MFB-ben nagy dolog történt tavaly: a nagyobb innovatív cégek, a kisebb startupok, sőt, akár a 2-3 fős kis csapatok („startup-kezdemények”) számára valós, tőkeforrást adó alternatívát építettek fel. Tavaly tavasszal ugyanis végleg lezárult a mintegy kéttucatnyi Jeremie programban forráshoz jutott tőkealap-kezelő kihelyezési időszaka, így a pénzcsapok elzáródtak egy időre a strartup világban.
Az MFB-nél és a Nemzeti Kutatási- Fejlesztési- és Innovációs Hivatalnál (NKFIH) ezt felismerve hatalmas programot indítottak azért, hogy az erős nemzetközi üzletekké formálható magyar innováció versenyképes maradjon a nagyvilágban. Az, hogy az MFB jól döntött tavaly, mi sem mutatja jobban, minthogy a fiatal és igen agilis vezetéssel gyorsan és hatékonyan állt fel a Hiventures. (Kisgergely Kornél vezérigazgatóval a Figyelő hetilap legfrissebb, 2017/44-ik számában olvashatnak interjút.)
És akkor jöjjenek az eredmények: a Hiventures eddigi működésének mérlege: több mint 800 beérkezett és átvizsgált projekt, ebből 102 pozitív befektetési döntés 9,5 milliárd forint értékben, amiből 4,5 milliárd forint Európai Uniós forrásból fog megvalósulni. Ez a volumen 56 inkubációs, 25 magvető és 21 növekedési életszakaszban lévő vállalkozás tőkeinjekcióját fedezi.
„A Magyar Kockázati Tőke Társaság adatai szerint 2016-ban összesen 94 befektetés valósult meg. A Hiventures sikerességét mi sem igazolja jobban, hogy kevesebb, mint egy év alatt egyedül több ügyletet valósított meg, mint tavaly az egész piac, noha a nagy tranzakciószámot jelentő Jeremie véghajrá is arra az időszakra esett” – mondta Kisgergely Kornél, a Hiventures vezérigazgatója. Egyébként a befektetések kihelyezése már most 3,3 milliárd forint felett van, ebből 1,3 milliárd Európa Uniós forrásból jött létre. (Itt a tényleges kihelyzésrő, a folyósított összegről, míg korábban a befektetési szerződésekben szereplő, összesen kihelyezendő forrásról – a szerk.) Az amúgy is meggyőző számok ráadásul ez év végéig tovább fognak nőni, ezzel túlteljesítve a 4,1 milliárd forintos első éves üzletmenetre vonatkozó elképzeléseket.
A Hiventures befektetési programok sikerességet nemcsak a projektek mennyisége, hanem azok minősége is bizonyítja. Az elmúlt időszakban szinte minden meghatározó startup iparági területen működő projekttel foglalkoztak, a medtech (egészségügy), fintech (pénzügyi innovációk), e-kereskedelem, illetve a big datatól (nagy mennyiségü adat gyors feldolgozása) egészen az olyan projektekig, amelyeknek jelentős pozitív társadalmi és környezeti haszna van.
A legnagyobb nemzetközi potenciállal bíró startupok között lehet említeni a Now Technologies, akik fejmozgással vezérelhető okos kerekesszék vezérléseket gyárt. E megoldásával a mozgáskorlátozott emberek mindennapjait teszi könnyebbé a Now Technologies. Vagy ott van a Monsun, mely egyedi designos és környezettudatos mosó-és öblítőszer családjával a Souldropssal a napokban hódította meg világ egyik legnagyobb reklámversenyét New Yorkban. Érdemes még megemlíteni a Neticle-t, mely ma már Magyarország és hamarosan a régió piacvezető médiafigyelőjévé lép elő, méghozzá a legmodernebb, hazai fejlesztésű, neuromarketingre épülő megoldásaival. (A Hiventures portfoliójába került vállalkozásokról még több információ található www.hiventures.hu/portfolionk oldalon.)
A kihelyezések volumenét tovább növeli, hogy pár nappal ezelőtt aláírásra került egy újabb 6 milliárd forintos tőkealap kezeléséről szóló megállapodás a GINOP-8.2.3-17 Specializált seed és pre-seed befektetési tőkealap induló IKT vállalkozások számára új ötletekhez, új piacra lépéshez kockázati tőkeprogram kapcsán, ami arra hivatott, hogy a 2029-ig a Közép-Magyarország régión kívül megvalósuló magas növekedési potenciállal és nemzetközi piacra lépéssel kecsegtető digitális termékek és szolgáltatások fejlesztését támogassa. Ez 13 év alatt közel 120 projekt támogatását jelenti átlagos 9 milliós inkubációs, 60 milliós magvető és 300 milliós növekedési életszakaszban lévő innovatív vállalkozások befektetési összegekkel kalkulálva. Sőt, 2017 év végéig már ebből az alapból is megvalósulnak majd kihelyezések.
Borítókép: Kisgergely Kornél, a Hiventures vezérigazgatója