Érzékeltük mindannyian, hogy tele volt belföldi turistával az ország, de most megjöttek a percepciót igazoló adatok is.
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján a turisztikai forgalom mindhárom nyári hónapban felülmúlta a tavalyi számokat: júniusban 66 százalékkal, júliusban 22 százalékkal, augusztusban pedig 16 százalékkal volt magasabb a vendégéjszakák száma országosan, összességében idén nyáron 14,9 millió vendégéjszakát regisztráltak a magyarországi szálláshelyek, ami 25 százalékkal több mint tavaly. Ez az előzetes várakozásokat is túlszárnyalja – mondta el szezonértékelő sajtótájékoztatóján Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója.
Pozitív elmozdulás látszik a beutazó turizmusban is.
A külföldi vendégek 2,9 millió vendégéjszakát töltöttek el a magyarországi szálláshelyeken idén nyáron, ami 40 százalékkal magasabb, mint tavaly. Tőlük júniusban 85 százalékkal, júliusban 18 százalékkal, augusztusban 47 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltunk.
Országosan a szállodákban az átlagos szobafoglaltság 46 százalékos volt a tavalyi 35 százalékkal szemben. A SZÉP Kártyára a nyári időszakban 89 milliárd forintot töltöttek fel a munkaadók, ami 13 százalékkal több mint a tavaly nyári időszakban. Nyáron összesen 145 milliárdot költöttek a vendégek, ami 53 százalékkal több mint 2020-ban és több mint kétszer annyi, mint 2019-ben. A szálláshelyeken a teljes árbevétel 183 milliárd forint volt a három nyári hónapban, ez 41 százalékkal több, mint tavaly nyáron.
2021 nyarán vendéglátóhelyek árbevétele országosan megközelítette a 360 milliárd forintot, összehasonlításképpen 2020 nyarán ez az összeg 288 milliárd forint volt,
így összességében 25 százalékos a növekedés, sőt a 2019-es rekord évhez képest is 10 százalék a bővülés.
A nyárral a turizmus nem ér véget, napról napra dinamikusan emelkednek az őszi előfoglalási adatok, már most 5 millió feletti vendégéjszaka látható a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban. Szeptemberre a tavalyinál 25 százalékkal magasabb a megvalósult és a foglalt belföldi éjszakák száma, a külföldi vendégéjszaka pedig közel négyszeres. Az őszi forgalom élénkítésére az ügynökség újabb, adatokra épülő kampányokat indított itthon és külföldön. Az MTÜ arra ösztönöz mindenkit, hogy aki teheti, induljon útnak ősszel is.
A koronavírus-járvány után a kormány célja, hogy a gazdasági növekedés elérje az 5,5 százalékot. Ennek elérésében kiemelt szerepe van a turisztikai ágazatnak is. A biztonság továbbra is elsődleges, de aki mindkét oltását felvette, bátran szervezhet utazást az őszi-téli időszakra.
(Borítókép: Magyar Turisztikai Ügynökség)