Florida igazságügyi vezetője, Ashley Moody csütörtökön FBI-vizsgálatot sürgetett Michael Bloomberg amerikai milliárdos ellen a választási törvénnyel történt visszaélések gyanúja miatt.
Ashley Moody szerint Bloomberg megsérthette a floridai választási törvényt azzal, hogy legalább 17 millió dollár gyűjtésére szólított fel 32 ezer volt elítélt büntetésének kifizetésére annak érdekében, hogy ezek az emberek is szavazhassanak november 3-án az elnökválasztáson.
Michael Bloomberg – aki indult a demokraták elnökjelöltségéért is – nyíltan elkötelezte magát Joe Biden demokrata párti elnökjelölt mellett, akinek kampányát anyagilag is támogatja.
A The Washington Post nyilvánosságra hozta a milliárdos egyik emlékeztetőjét, amelyben Bloomberg azt írta: „tudjuk, hogy a floridai győzelemhez szükségünk van meggyőzésre, késztetésre, új szavazókra Biden mellett. Ez azt jelenti, hogy új utakat kell felkutatnunk a szükséges szavazatok megtalálásához, miközben tudjuk, hogy nagyon sok szavazatot már előre eldöntöttek”.
Ashley Moody szerint ez a feljegyzés aggodalomra ad okot,
mert „azt sejteti, hogy egy meghatározott szavazói csoportot közvetve vagy közvetlenül pénzzel vesznek rá bizonyos irányú szavazásra”.
Az igazságügyi vezető leszögezte: ez sérti a floridai választási törvényt, függetlenül attól, hogy melyik pártról van szó. „A floridai törvények értelmében nem lehet közvetve vagy közvetlenül bármilyen nagyságú értékkel meggyőzni, vagy elcsalogatni szavazókat” – hangsúlyozta Moody.
Donald Trump amerikai elnök a Fox televíziónak nyilatkozva szintén törvényellenesnek nevezte Bloomberg kísérletét.
Teljes mértékben törvényellenes, amit tett
– hangsúlyozta az elnök, majd hozzátette, hogy ez „totális bűncselekmény”.
Ron DeSantis, Florida republikánus kormányzója rendeletben mondta ki, hogy a bűncselekményért elítélteknek minden büntetést, kárpótlást, és más jogi pénzügyi kötelezettséget ki kell fizetniük ahhoz, hogy ismét szavazhassanak.
A kormányzói rendeletet civilszervezetek megtámadták, de szeptemberben egy bírósági ítélet elutasította a keresetüket, helybenhagyva ezzel a kormányzó döntését.
(Borítókép: Videofelvételről készült képen Michael Bloomberg amerikai milliárdos üzletember videokonferencia keretében mond beszédet a demokraták négynapos elnökjelöltállító konvenciójának befejező napján 2020. augusztus 20-án. (MTI/EPA/DNCC)