A karantén korlátozásokra hivatkozva 500 kiválasztott újságíró előtt tartja Moszkvában szokásos maratoni év végi sajtótájékoztatóját Vlagyimir Putyin orosz elnök.
A koronavírus-járvány orosz gazdaságra gyakorolt hatásáról szólva, Putyin azt mondta:
Oroszország jobban kilábalt a világjárványból, mint sok fejlett ország, s arra számít, hogy a reáljövedelmek 3,5 százalékkal emelkednek.
Az egyik legnagyobb kihívásnak nevezte a növekvő inflációt, mely hatéves csúcsra, 8,4 százalékra emelkedett. Az elnök megvédte a központi bank kamatemelési ciklusát, mondván, a reálgazdasági szereplők gyakran panaszkodnak neki a magas kamatok miatt, de ha a jegybankárok nem lennének ilyen szigorúak, akkor olyan helyzet alakulna ki, mint Törökországban, ahol a jegybank a magas infláció ellenére kamatot vágott a jegybank, s a török líra szélsőséges volatilitással reagált.
Kérdésre válaszolva, a rekord magas európai gázárakra is kitért az orosz elnök.
Szerinte, ezért a Gazprom nem hibáztatható, s azt tanácsolta az Európai Uniónak, hogy kössenek hosszú távú megállapodásokat az orosz állami gázvállalattal, ha stabil ellátást akarnak rögzített áron.
Hosszú távú szerződésekkel az árak akár hétszer olcsóbbak lehetnének
– tette hozzá.
Ukrajnáról szólva, Putyin a 2014-es Majdan-téri forradalmat „véres államcsínynek” nevezte. Majd azzal vádolta az ukrán „szélsőségeseket”, hogy hadműveleteket terveznek a Krím félsziget és a Donyec-medence visszafoglalására. Miközben, szerinte mindkét régió lakói mindig is orosznak vallották magukat. Az orosz katonai felvonulást az ukrán határon, pedig úgy minősítette, hogy az csupán válasz a kijevi fenyegetésekre.
Ellenben az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokat „pozitívnak” értékelte. A feszültségekről szólva, azt mondta, hogy Oroszország biztonságának feltétel nélküli biztosítása a tét. Hangsúlyozta, hogy a NATO keleti terjeszkedése elfogadhatatlan. Mert az Egyesült Államok szerinte „rakétákat helyez el Oroszország küszöbén.”
(Borítókép: Evgeny PAULIN / SPUTNIK / AFP)