Probléma a generációváltás? Itt a megoldás

Hírek

Arra a kérdésre, hogy melyik életszakaszban a legfontosabb az üzleti kapcsolatépítés, a legtöbben azonnal a fiatal kort adnák meg válaszul. Azonban Mészáros György, az MVÜK Zrt. ügyvezető igazgatója, az üzleti kapcsolatépítés szakértőjeként egészen másképpen vélekedik a témáról: „Általánosan elfogadott, hogy egy vállalat indulásakor muszáj a céget sikerre vivő, a működéshez tökéletesen illeszkedő kapcsolatokat kiépíteni. Azonban a tapasztalatok azt is mutatják, hogy az üzleti kapcsolatok építésébe vetett kezdeti lelkesedés hamar alábbhagy, ha sínre kerül a vállalkozás. Ilyenkor sok vezető elkényelmesedik, és évek hosszú sora telik el munkájukban anélkül, hogy üzleti kapcsolatépítés céljából egyetlen rendezvényen, vagy akár rendszeres személyes találkozókon részt vennének. Jellemzően ugyanebbe a hibába esnek nagyobb vállalatok alkalmazott vezetői is.”-meséli a szakember. „A gond ott jelentkezik, amikor ezek a menedzserek szembesülnek azzal, hogy az évek múlásával ők is idősebbek lettek és elkerülhetetlenül utolérték őket is az úgynevezett generációváltásból adódó problémák, vagy éppen egy ún. „fiatalítási hullám”, amennyiben a már említett alkalmazott vezetői körről beszélünk.” -hangsúlyozta Mészáros György.

Manapság, ha egy tapasztalt vezető újra kikerül a munkaerőpiacra számolnia kell azzal, hogy a jelenlegi mutatók szerint hazánkban egyre kisebb a vezetői pozíciók száma, ezért vezető pozícióban munkát találni egy középkorú menedzsernek átlagosan másfél évbe telik. „Ez az átlagosan másfél éves adat, a hétköznapok nyelvére lefordítva azt jelenti: van olyan vezető, aki egy hónap alatt talál, és van,aki csak három év múltán talál vezetői állást. Minél több idő telik el az elhagyott pozíció és a majdani között, annál nehezebb a vezető helyzete a piacon, hiszen, ha talál is munkát, sok idő elteltével már egy sokkal alacsonyabb szinten kénytelen folytatni a karrierjét, amiből az következik, hogy 60-65 éves koráig folyamatosan csúszik lefelé a ranglétrán (és ennek megfelelően anyagilag is), bármilyen jó szakember is legyen az illető. Az, hogy valaki egy hónap alatt vagy három év alatt talál-e munkát pusztán egyetlen dolgon áll vagy bukik, és ez nem más, mint hogy az embernek van-eműködő, használható üzleti kapcsolati tőkéje. Ez az a faktor, ami lehetőségeket teremt és ’szerencsét’hoz” – teszi hozzá a szakértő.

A közvélekedéssel szemben tehát egyáltalán nem csak fiatal korban érdemes üzleti találkozókra járni, üzleti kapcsolatrendszert kiépíteni, hanem ugyanúgy, mint emberi kapcsolatok terén, az üzleti életben is minden életszakaszban gondolnunk kell a megfelelő környezet kialakítására, és tenni kell azért, hogy kapcsolati tőkénk minden élethelyzetben működőképes legyen, és biztonságos hátteret jelentsen a boldogulásunkhoz.

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink