Az Európai Unió vámokról szóló döntése után a megtorlás kérdése kerül előtérbe – Pekingnek bőven van lehetősége megbosszulni a barátságtalan lépést. Peking korábban vámokkal fenyegetőzött az uniós pálinkaimportra, és vizsgálatot indított a sertéshús- és tejtermékekkel kapcsolatban. Az EU-tagállamok pénteken megszavazták a vámok bevezetését, tíz tagállam mellette, öt ellene voksolt, 12 pedig tartózkodott – emlékeztetett a Világgazdaság.
– Az igennel szavazókat minden bizonnyal kevésbé fogják szeretni a kínai befektetők – mondta Deborah Elms, a Hinrich Foundation kereskedelempolitikai vezetője. Véleményével egybecseng a pekingi közlemény: miután hangsúlyozzák, hogy mindent megtesznek vállalataik érdekének védelméért, kijelentik, hogy a nemmel szavazó országokba szívesebben érkezik majd a kínai tőke, és ezen államok cégeit is szeretettel várják Kínában – legalábbis nem nehezítik meg a fióktelepek működését.
Peking korábban dömpingellenes vizsgálatot indított az EU sertéshúsimportjával kapcsolatban. Ha ez a vámtarifák bevezetéséhez vezetne, abból a nagy spanyol beszállítók jönnének ki a legrosszabbul, de az uniós döntést megszavazó Dánia és Hollandia gazdaságán is mély sebet ütne Kína. A tejtermékeket érintő büntetővámok a német, az ír, a francia és a holland termelőknek fájnának a legjobban.
Nem ülhetnek nyugodtan babérjaikon a francia konyakgyártók sem. Ugyan a pálinka- és szeszesital-importról Peking már korábban megállapította, hogy dömping történt, egyelőre nem vetett ki büntetővámokat a helyzet miatt – ez azonban a jövőben akár megváltozhat. Emellett a nagy motorral felszerelt, importált autók lehetnek a megtorlás újabb célpontjai. Ha csak az európai exportőrökre szabnának ki vámot, az leginkább Németországot és Szlovákiát sújtaná, azzal együtt, hogy mindkét ország az elektromos járművek tarifái ellen szavazott. Brüsszel és Peking folytatja a tárgyalásokat, azt vizsgálják, hogy a vámok helyett születhet-e megállapodás az exportárak és -volumenek ellenőrzésére szolgáló mechanizmusról.
– Ugyanakkor a megállapodás megkötésének lehetősége meglehetősen kicsi, nem lepődnék meg komoly válaszlépésen sem – hangsúlyozta Henry Gao, a Szingapúri Menedzsmentegyetem jogászprofesszora.
Borítókép: Illusztráció/Fotó: Kurucz Árpád