Pedagógusokat keresnek Csángóföldre

Hírek
Magyarországi tanítók, tanárok, néprajzosok jelentkezését is várja a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ), hogy részt vegyenek a moldvai csángó falvakban zajló magyar oktatási programban. A következő tanévre hét falu (Diószén, Gajdár, Külsőrekecsin, Lábnyik, Pusztina, Szitás és Újfalu) nyolc megüresedett állásra hirdetettek pályázatot. A pályázatokat július 21-ig várják – erősítette meg a Figyelőnek Márton Attila programfelelős.

Jelenleg huszonkilenc moldvai faluban működik az RMPSZ magyar állami támogatással fenntartott programja, amelyben közel kétezer diák vesz részt, ezek közül huszonhét faluban a román állam iskolákban is tartanak magyar órákat közel ezerháromszáz tanulónak, Szitáson és Újfaluban csak délutáni tanítás van magyar nyelven. Ezen kívül a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége Máriafalván és Lujzikalagorban iskolán kívüli magyar nyelvű tevékenységeken foglalkozik a gyermekekkel. Az elmúlt tanévben a pedagógusszövetség az óvodás kor előtti kicsinyeket is bevonta a programba, Lészpeden, Pusztinán és Magyarfaluban tizenkét főnyi csoportokban tartottak napi kétórás játékos foglalkozásokat. Márton Attila, az oktatási program vezetője szerint a szülők egyre fontosabbnak tartják, hogy gyermekeik tudjanak magyarul, érzik a kétnyelvűség előnyét, szívesen engedik el gyermekeiket táborokba is. Ezen a nyáron a huszonkilenc oktatási helyszínről hetvenegy táborba mennek a csángó gyermekek, ezek egy része magyarországi jutalomtábor, a többit a tanítók, tanárok szervezik pályázati összegekből – írja a Háromszék című sepsiszentgyörgyi napilap.

Ahogy bővült az iskolai magyar oktatás a moldvai csángó falvakban, egyre több székelyföldi és helyi fiatal vállalt munkát a programban, a jelenlegi negyvenöt oktató kétharmadát ők képezik, az iskolán kívüli délutáni tanításra pedig mindig van magyarországi jelentkező – idézi az újság Márton Attilát.

A programról:

A Moldvai Csángómagyar Oktatási Programban tanuló gyermekek román tannyelvű iskolákban tanulnak. Az otthonról hozott magyar szókincsük a legrégebbi magyar dialektus szavait őrzik. A programban dolgozó kollégák a magyar nyelv írása és olvasása mellett igyekeznek minden hiányosságot pótolni, melyet a román állami oktatási rendszer hagy ezekben a közösségekben. Az oktatás intézményesített formában, de nem mindig az iskolában zajlik (iskolán kívüli foglalkozásoknak nevezik ezeket). Az érdeklődők információkat kaphatnak a hagyományőrzők, tanítók, oktatók és foglalkozásvezetők eddigi munkájáról, feladatairól, eredményeikről, sikereikről a www.csango.rmpsz.ro honlapon. Ugyaninnen tölthetik le a versenyvizsgához szükséges beiratkozási/jelentkezési formanyomtatványt is. Vigyázat a jelentkezési határidőt illetően a honlapon hibás dátum szerepel: nem augusztus, hanem e hónap 21-e, péntek a pályázati határidő.

Borítókép: Márton Attila tanító moldvai csángó gyermekeket romániai Lészpeden. 
MTI Fotó: Kollányi Péter

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink