Ötvenmillióba is kerülhet egy viaszszobor az új budapesti topmúzeumban

Hírek Szigeti Hajni
Hosszú Katinka megilletődve járta körbe „önmagát”, a Spanyolországból érkezett Puskás-rokonság sírva ölelte Öcsi viaszszobrát, a Zámbó-család pedig szintén könnyeket hullatott Jimmy figurája láttán a Madame Tussauds Budapest keddi ünnepélyes megnyitóján.

A saját kezünkről is vihetünk haza viaszszobrot a budapesti Madame Tussauds múzeumból, amely közel nyolc és félmilliárd forintos beruházással, hat év alatt vált a tulajdonos, Kreinbacher József álmából valósággá. Az ötödik kerületi Palazzo Dorottyában működő attrakciónál hat-hét éves megtérülési idővel kalkulálnak, ami nyilván függ a turizmus hazai és globális helyzetétől. Az érdeklődés – a jegyélővételek alapján – felfokozott.

„Minden, ami elképzelhető, megvalósítható” – mondta a 250 éves múltra visszatekintő turisztikai világmárka hazai premierjén Kreinbacher József tulajdonos, arra utalva, milyen hosszú és nem várt akadályokkal – lásd pandémia – terhelt utat jártak be a nyitás pillanatáig.

madame tussauds budapest

Fotó: Kallus György

Csütörtöktől napjaink magyar hírességei közül Palvin Barbara világhírű modell és Hosszú Katinka olimpiai bajnok viaszmásával találkozhatnak az érdeklődők a belvárosban helyet kapó látványosságnak. Az ünnepélyes keddi megnyitón a tulajdonos mellett részt vett a franchise jogtulajdonos Merlin Attractions Operations Ltd. képviselője, Chris Scurrah, Paul Fox, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete, Balogh-Madár Emese, Belváros Önkormányzatának alpolgármestere, és Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is.

madame tussauds budapest

Fotó: Kallus György / Világgazdaság

Ennél közelebb az átlagember nem juthat a sztárokhoz: a hírességek iránti felfokozott érdeklődés magyarázhatja a Madame Tussauds múzeumok töretlen népszerűségét világszerte – mondta el a Világgazdaság kérdésére Óhidi Zsuzsanna, a budapesti produkció operatív igazgatója. A tervezési szakaszban nagyívű felmérésben kérdezték meg a leendő közönséget, hogy leginkább kikre kíváncsiak. A kutatás eredményei alapján történelmi személyiségek, sztárok, sportolók, kulturális ikonok és egy világhírű magyar tudós is helyet kapott a listán – velük lehet közös történetük a látogatóknak.

madame tussauds budapest

Fotó: Kallus György

A viaszfigurák tényleg elképesztően élethűek, hihetetlen precizitással készültek a London melletti, actoni műhelyben. Időnként zavarba is jöhetünk, amikor váratlanul oldalra nézve mondjuk Bruce Willis-szel találkozik össze a tekintetünk, aki épp egy bombát készül hatástalanítani. A „jaj, ő ilyen alacsony, ilyen sovány, ilyen kék szemű…” felkiáltásoktól hemzseg a helyszín, valóban furcsa szembesülni azzal, milyenek is testközelből ezek a távolról csodált figurák.

„Elképesztő mennyiségű – történészek bevonásával történő – kutatás előzi meg egy-egy történelmi személyiség megformálást – avatott be a részletekbe Óhidi Zsuzsanna. – Amennyiben a róluk elérhető írásos feljegyzések, dokumentumok, festmények, ábrázolások hitelesnek tekinthetők, akkor maximálisan korhűnek mondhatjuk például Szent István megformálását. Az angol művészeknek különleges kihívást jelentettek a kifejezetten Magyarországra készülő figurák, hiszen például II. Erzsébetről már több szobrot is kellett készíteniük, de Karády Katalinnal vagy Mátyás királlyal még sosem foglalkoztak ilyen részletesen.”

Az operatív igazgató a munkálatok során Petőfi Sándor szobrát látta meg először, és őszintén meghatódott az elkapott pillanat tökéletességén. Szerinte Ferenc pápa viaszmása is különlegesen élethű, illetve személyes kedvence még George Clooney figurája.

madame tussauds budapest

Fotó: Kallus György

Az első franchise rendszerben működő Madame Tussauds produkció a nyitáskor ötvenegy szoborral mutatkozik be, köztük tizenhét magyar vonatkozású személyiséggel, majd minden évben érkezik melléjük két-két új figura, amelyek tökéletes állapotát a nyitvatartás minden reggelén ellenőrzi egy munkatárs.

Hosszú Katinka, aki a nyitórendezvényen szembesült először önmagával, azaz az őt ábrázoló viaszszoborral, egyszerre érezte megtisztelve és rendkívül furcsán magát. Megilletődve körbe sétálta a szobrot, ami azért volt testen kívüli élmény számára, mert – ahogy mondta – hátulról ritkán látja magát az ember, de abszolút elégedett volt a végeredménnyel. A szobor öltözékébe beleszólhatott, direkt nem szerette volna, ha tipikus versenyúszódresszben szerepel a figurája a kiállításon. Helyette a magyar Elysian divatmárka által tervezett, estélyinek is beillő összeállítást viseli az őt ábrázoló viaszbábú: egy fürdőruha és egy selyemköpeny kombinációját, amit az operatív igazgató szállított ki a szobrokat gyártó műhelybe, Angliába, mert egyébként minden bábu és öltözék ott készül a világ összes országában lévő múzeumi figurák számára.

madame tussauds budapest

Fotó: Kallus György

A Világgazdaság megtudta, hogy negyven-ötven millió forint közötti összegre jön ki egy viaszfigura előállítási költsége, annak függvényében, hogy készült-e már belőle korábban, illetve milyen ruhát, hajat igényel. A viaszszobrok megérinthetők, megsimogathatók, átölelhetők, és mindig készen állnak egy jó szelfire – egyébként szoborhoz képest meglepően puha az érintésük, érdemes megnyomkodni mondjuk Angelina Jolie orrát. És ha ennél szorosabb közelségre vágyna valaki, akkor például Tom Cruise mögé bárki felpattanhat a motorra – és ebben a pillanatban el is indul a számos interaktivitás egyike, azaz a hátunk mögött vetíteni kezdenek egy Budapesten forgatott „üldözési jelenetet”, amelyben Tommal együtt menekülhetünk. De Steven Spielberg mellett beállhatunk egy olyan filmjelentbe is, amelyben egyszercsak egy dinoszaurusz töri át a téglafalat mögöttünk, hogy leharapja a fejünket. A helyszínen egyszerre 450 látogató tartózkodhat, és átlagosan másfél-két órát fognak eltölteni a szobrokkal, illetve a hozzájuk kötődő interaktív programokkal.

A teljes cikk – további képekkel – itt olvasható.

Borítókép: Kallus György

Ezek is érdekelhetnek

További híreink