Az OTP-csoport a vártnál jobb eredménnyel zárta az idei második negyedévet, 121,8 milliárd forint konszolidált adózás utáni eredményt könyvelt el, ami 31 százalékkal magasabb az előző negyedévinél, és 55 százalékkal az egy évvel korábbinál. Az OTP Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön publikálta a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerinti jelentését. A jelentős adózott nyereséget az alacsony kockázati költségek, továbbá a javuló költséghatékonyság és portfólió-minőség eredményezték.
A bankcsoport első félévi konszolidált korrigált adózott eredménye 246,3 milliárd forint volt, ami az előző év hasonló időszakát több mint kétszeresen haladja meg, 116 százalékos növekedés éves összevetésben. A tőzsdei gyorsjelentés szerint a külföldi leánybankok hozzájárulása a csoport eredményéhez a féléves korrigált profiton belül 51 százalékot jelentett, éves összevetésben 6 százalékponttal javult. Minden külföldi OTP-leánybank nyereséges volt, a legnagyobb negyedéves javulást a bolgár, horvát, szlovén, román, illetve a Merkantil Csoport egyedi teljesítményében tapasztalták.
Bencsik László rámutatott: a magyar gazdaság újraindulása a vártnál gyorsabb lett, az üzleti aktivitás második negyedévi erősödését tükrözik a bank eredményei is. Kiemelte: az igen pozitív eredménnyel zárult második negyedévvel összhangban javították egész évi üzleti várakozásaikat.
Jelezte: az idén a vártnál magasabban, 18-20 százalék körül alakulhat a korrigált tőkearányos megtérülés (ROE), az első félévi 19,1 százalék után. A tavalyi jelentős céltartalékolást követően a portfóliók stabilak, nincs szükség további céltartalék képzésére.
A bank menedzsmentje az idei év egészében 10 százalékot meghaladó ütemű hitelállomány-növekedést vár, ha tovább folytatódnak az első félévben tapasztalt kedvező tendenciák. A vezérigazgató-helyettes úgy vélte: várhatóan jövőre is erős lesz a hitelállomány növekedési üteme, reálisnak ítélte a kétszámjegyű bővülést, a növekedést várhatóan a járvány esetleges újabb, negyedik hulláma sem gátolja meg.
Elmondta: a teljesítő hitelállományok növekedése a második negyedévben 5 százalék volt csoportszinten, Magyarországon 7 százalékot ért el. Az idei első hat hónapban csoportszinten 6 százalékot, a magyar piacon pedig 10 százalékot mértek; az anyabank hitelállománya kiemelkedően bővül.
A magyar piacról elmondta: a jelzáloghitel kereslet 63 százalékkal nőtt, részben a csok hatására. A személyi kölcsönök növekedése gyorsuló trendet mutat, a bank részesedése 40 százalék fölé nőtt a második negyedévben. Az OTP a jelzáloghitelezésben megtartotta 30 százalék feletti piaci hányadát. A bank vállalati hitelpiaci részesedése is emelkedik, ez év június végére átlépte a 18 százalékot. Az NHP Hajrá programban eddig 827 milliárd forintra kötöttek szerződést, ami a teljes piacon 28 százalékos részesedést mutat.
Csányi Péter vezérigazgató-helyettes kifejtette: a digitális fejlesztéseik akadálytalanul folytatódtak a pandémia alatt, és folytatódnak a jövőben is. Részben a koronavírus-járvány hatására az elmúlt másfél év alatt megduplázódott az OTP SmartBankot használók száma, és napjainkban megközelíti a 1,5 milliót, a digitálisan aktív lakossági ügyfelek aránya ötödével nőtt másfél év alatt, az átutalási tranzakciók száma 35 százalékkal emelkedett.
Bencsik László arról is szólt: mivel az MNB meghosszabbította az osztalékfizetésre, részvény-visszavásárlásra és teljesítményjavadalmazásra vonatkozó korlátozásait, a várható osztalékfizetésre már elkülönítették a 2019-es és 2020-as év után kiszámolt összeget. Szeptember végéig döntést sem hozhatnak a jelenlegi szabályok szerint. Idén október és december között osztalékelőleg kifizetése kerülhet szóba – mondta. Az előző évi teljesítményre 119 milliárd, az idei első fél évi alapján 42 milliárd forintot különítettek el későbbi osztalékkifizetésre.
Bencsik László az akvizíciókról közölte: jövő év második negyedében lezárhatják a legutóbbi szlovén tranzakciót, Üzbegisztánban tovább vizsgálják a lehetőségeket, vonzó befektetésnek tartják a piacot.
(Borítókép: PuzzlePix/Shutterstock)