Érdemes beletenni az energiát a motivációs levél megírásába, mert ha nem, akkor az első lehetőséget egy jó állásra akár már akkor eljátszottuk, mielőtt a telefonos interjúig jutunk. Remek motivációs levél minták vannak a neten, de érdemes őket megfelelően testre szabni. Íme néhány hasznos tanács, hogyan fogj hozzá.
A motivációs levél rólad szól, de azt is megmutatod benne, hogyan illeszkedsz a vállalati elvárásokhoz és a pozíció kritériumaihoz. Éppen ezért fontos, hogy alaposan nézz utána a cégnek és ezt sződd bele a motivációs levélbe is. Multinacionális vállalatoknak például megfogalmazott értékeik vannak, amiket hasznos lehet megjeleníteni és demonstrálni néhány példával.
Emeld ki az eredményeidet!
Jól mutat, ha néhány ütős adatot tudsz hozni, amivel demonstrálod a szakmai tudásodat és rátermettségedet. Ez lehet szinte bármi, amivel mérhető a teljesítményed. Ha friss diplomás vagy, beleírhatod az egyetemi 5,0 átlagodat vagy a gyakorlaton kapott elismerésedet, ha pedig például kereskedelmi területen dolgozol, szerepeltesd a motivációs levélben az eladási adataidat.
Légy pozitív!
A motivációs levélből áradó energia megragadja a fejvadász figyelmét. Légy pozitív, éreztesd, hogy számodra fontos ez a lehetőség. Ne riadj vissza, ha nincs meg minden kívánt képesítésed vagy gyakorlatod, inkább mondd el, hogyan tudod az esetleges hiányt kompenzálni.

Fotó: profession.hu
A motivációs levél legyen összhangban az önéletrajzoddal!
Ahogyan a motivációs levelet, úgy az önéletrajzot is minden jelentkezésnél testre kell szabni az adott pozíció és cég kritériumaival. Fontos azonban, hogy a kettő teljes összhangban legyen, mert hamar elvérzik a jó motivációs levéllel szerzett a lehetőséged, ha az önéletrajzból az derül ki, hogy egy másik cég pozíciójára írtad.
Szerepeltesd benne az álláshirdetés kulcsszavait!
Vannak bizonyos szavak, amik egy álláshirdetés legfontosabb információit hordozzák, ezek az úgynevezett kulcsszavak. Egy álláshirdetés átolvasásakor viszonylag könnyen ki tudod szűrni őket, mert sok esetben ki is vannak emelve valamilyen módon. Ezeket a szavakat szerepeltesd a motivációs leveledben és az önéletrajzodban, mert növelik az esélyét, hogy a jelentkezésedet relevánsnak találják a pozícióra.
Ha nagyméretű vállalati adatbázisokba szeretnél bekerülni, különösen fontos, hogy a kulcsszavak megjelenjenek a szövegben. A digitálisan leadott jelentkezéseknél digitális kereséssel, a papír alapú jelentkezési csomagnál pedig OCR szkennerek segítségével dolgozzák fel a szöveget. Ha nem szerepel a motivációs levélben vagy az önéletrajzban a keresett kulcsszó, nem maradsz fenn a rostán.
+1 tipp: formázással is segítsd a fejvadászt!
Végezetül pedig egy egyszerű technikai tipp. Átlagban 8-10 másodperced van, hogy megfogd a fejvadász figyelmét. Ez nagyon rövid idő, ezért tegyél meg mindent, hogy megmutasd a fejvadásznak: téged keres. A kiemelések, nagybetűs szavak és a megfelelő tördelés rendkívül sokat segíthet ebben, mert a lényegre irányítja a fejvadász figyelmét.
(Borítókép: profession.hu)