Rögtön a keddi bejelentés után tömegesen érdeklődtek vállalkozások a nulla százalékos uniós működési hitelt iránt a Takarékbank által működtetett MFB Pontokon – derül ki a Takarékbank közleményéből.
Néhány óra alatt mintegy két és fél milliárd forintnyi igényről tárgyaltak ügyfelekkel a bank referensei, akik az első fél napban a legjelentősebb érdeklődést alföldi megyékben tapasztalták – írja a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
A pénzintézet arra számít, hogy a kedvező feltételek miatt rendkívül népszerű lesz a vállalkozások körében a működésre használható hitel, így gyorsan kimerülhet a keret.
Varga Mihály pénzügyminiszter kedden jelentette be, hogy a kormányzati gazdaságvédelmi intézkedések részeként péntektől a magyar kisvállalkozások nulla százalékos kamat mellett igényelhetnek uniós hitelt az MFB Pontokon, beruházási és működési hitelcélra egyaránt. Ez a hitel a jelenlegi legkedvezőbb és legolcsóbb finanszírozási lehetőség a válság alatti működéshez és a gazdaság újraindítását követő versenyre való felkészüléshez – mondta a miniszter.
A hitelt a Közép-Magyarországi régión kívül bejegyzett székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások igényelhetik.
A Takarékbank 419 fiókjában működő MFB Pont tapasztalatai alapján óriási az érdeklődés az új lehetőség, különösen a működési hitel iránt. Bár az igényléseket csak péntektől lehet benyújtani, már a bejelentést követő órákban tömegesen érdeklődtek a kkv-k,
fél nap alatt több mint 2,3 milliárd forintnyi igénylésről tárgyaltak vállalkozások képviselőivel a Takarékbank munkatársai, és az igény óráról órára százmillió forinttal nő.
A legnagyobb érdeklődést Hajdú-Bihar, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megyében tapasztalta a pénzintézet. Nem csak cégek, hanem könyvelőirodák is jelentkeztek, hogy a velük kapcsolatban lévő vállalkozásoknak ajánlják a lehetőséget.
A működési hitelcél esetén a minimum 1 millió, maximum 300 millió forintos, és legfeljebb 60 hónapos futamidejű hitelt a mikro-, kis- és középvállalkozások a működés zavartalan biztosításához szükséges készletbeszerzések, illetve működési költségek – például rezsi és munkabér – fizetésére fordíthatják.
A hitelfelvételhez önerőre nincs szükség, 25 millió forintig elegendő a tulajdonos kezességvállalása, afölött 20 százaléknyi fedezetet kell bemutatni. A hitelfelvétel nem jár egyéb költséggel.
A pénzintézet arra számít, hogy a kedvező feltételek, az elszámolható költségek széles köre, és a hosszú futamidő miatt rendkívül népszerű lesz a vállalkozások körében az új hitel, és hamar kimerülhet a 68,5 milliárd forintos keret. A korábbi tapasztalatok alapján azt várják, hogy a vállalkozások nagy többsége 150 millió forintnál kevesebb hitelt igényelhet, de lesznek olyanok is, akik a maximális összegre tartanak igényt.
(Borítókép: Marynchenko Oleksandr, PuzzlePix/Shutterstock)