Ezeknek a kormányzati akciótervekben szereplő passzusok egyelőre nem nyújtanak segítséget
– nyilatkozta a lapnak Neubauer Katalin, a szervezet főtitkára. Példaként említette, hogy a Herbária, a Heavy Tools és a Budmil boltok már most nagyon nehéz helyzetben vannak, mivel a plázákban lévő „vevőmágnesek”, mint például a Zara, a H&M és a C&A, zárva tartanak. A bérleti díjak többsége ráadásul euróalapú, a forint árfolyamának romlása alapból 10 százalékos díjnövekedést okoz az üzleteknek.
A Világgazdaság megemlíti, hogy országosan 123 bevásárlóközpont működik Magyarországon, ezekből 38 Budapesten, 85 vidéken. Az ezekben lévő üzletek forgalma a koronavírus-járvány miatt nullára csökkent, viszont az üzletházak üzemeltetői a bérleti díjtól és az egyéb költségektől addig nem tekintenek el, amíg a kormány el nem rendeli a március 28-tól nem látogatható kereskedelmi egységek bezárását. Az MNKSZ főtitkára jelezte, hogy a bevásárlóközpontok tevékenységének felfüggesztését több európai országban már alkalmazzák. „A bérbeadók hozzáállása nem egységes. Vannak olyanok, akik hajlandók tárgyalni a bérlőikkel a bérleti díj és a közös költség fizetési ütemezéséről, de nem ez a jellemző.”
.
Borítókép: A Mango katalán ruhagyártó vállalat bejelentette, hogy a járvány miatt ideiglenesen csökkenti az alkalmazottai számát. (MTI/EPA/EFE/Alejandro Garcia)