Orbán Viktor arra reagált, hogy Volodimir Zelenszkij már nem először kritizálta Magyarország semlegességét. Azt is hozzátette, az ukrán elnök azt reméli, úgy tud kikerülni ebből a szorult helyzetből, hogyha másokat is belevon a háborúba. Kifejtette, a magyar baloldallal van vitája, mert szót akarnak fogadni az ukrán elnöknek. Jelezte, Magyarország elítéli az orosz támadást, azonban
nem tudunk úgy segíteni Ukrajnának, ha tönkretesszük magunkat. Ez nem a mi háborúnk
– tette világossá.
Elmondta, Németországnak, Ausztriának, Bulgáriának is nagy nehézséget okozna az orosz energiahordozókról való leválás. „Itt nem arról van szó, hogy felvesszük a pulóvert és lejjebb csavarjuk a fűtést, ha nem jön Oroszországból energiaforrás, akkor nem működik a magyar gazdaság.”
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy egy jelentős és mély európai gazdasági válság előtt állunk. A baj gyökerei mélyebbek, mint a háború oka – tette hozzá. Egyik része a versenyképtelenség és az energetikai átállás – fejtegette. Minderre jött a szankció, amit mi sohasem támogattunk, de az egység érdekében megszavaztuk. „Az energiaválság egy gazdasági válsághoz vezet majd. A következő kormánynak ezt valahogyan ki kell cselezni” – tette hozzá. „Csapdában vagyunk, és az európai vezetők is egyre idegesebbek.” Hozzátette, hogy „itt vagyunk a mezőgazdasági munkák kellős közepén. Ukrajna és Oroszország ha kiesik a piacról, az élelmiszerválságokat hozhat elsősorban Afrikában, de Európában is jöhet.”
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy bizonytalanná válhat a világ gabonaellátása is. „Mindez pedig élelmiszerválságot okozhat, olyasmi is megtörténhet, hogy alapvető élelmiszerekből hiány is lehet” – mondta. Majd kifejtette, Magyarország látott az elmúlt 30 évben gazdasági válságokat, a baloldal mindig megszorításokat alkalmaz. A nemzeti oldal gazdasági növekedést ér el, adócsökkentést alkalmaz.
A kormányfő arról is beszélt, nem a külső erőkben bízik, pénz akkor van, ha dolgozunk. Az elmúlt időszakban egymillió új munkahely jött létre, ezért pénz is van, álláspontja szerint munkából lehet válságot kezelni.
Orbán Viktor az interjúban azt is elmondta, ki kell védeni az energiaár-emelés, a háború következményeit, és utána lehet a terveinket megvalósítani.
Jelezte, van még néhány lyuk a mostani rendszeren, amiket be kell toldozni.
A választási kampány végének közeledtével azt mondta a miniszterelnök, a háború ráborult a választási kampányra, és a népszavazás is háttérbe szorult. A nemzeti oldal békét akar, a baloldal kockázatot jelent a békére – tette hozzá. Az emberek érzik, hogy vasárnap lesz 13 óránk, hogy eldöntsük Magyarország sorsát. Ha jól döntünk, megmentjük a következő 4 évet, ha nem, akkor bajba sodorjuk a következő 4 évet – fejtette ki.
A gyerekünk jövőjéről kell döntenünk. Nyugat-Európába is eleinte legyintettek a genderkérdésekre. Mára Nyugaton lobbiszervezetek megszerveződtek, és nem a szülők döntenek a szexuális felvilágosításról – fűzte hozzá.
A nagy számú választási megfigyelők jelenlétére úgy reagált a miniszterelnök, hogy legalább jót tesznek a turizmusnak. Elmondta, megérti, hogy a baloldal külföldről remél segítséget, most pedig végképp nagy a tét, de teljesen szokatlan jelenség, amit a baloldal kormányfőjelöltje mondott, miszerint ők a fasisztákat és a kommunistákat együtt képviselik.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy most nem a baloldal, hanem az ország jövője a fontos. Meg kell akadályoznunk, hogy belesodródjunk ebbe a háborúba. Békére van szükség, hogy építkezni tudjunk.
(Borítókép: Orbán Viktor kormányfő a záhonyi magyar-ukrán határon, ahonnan a magyar kormány újabb humanitárius segélyszállítmányát, öt kamionnyi adományt indítottak útnak Ukrajnába 2022. március 18-án. (MTI/Fischer Zoltán)