A lap szerint egyes kórházakban ismét szükségessé válhat a halasztható műtétek elnapolása. A Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosát, Szlávik Jánost idézve az is olvasható a Magyar Nemzetben, hogy eljött az ideje néhány korlátozó intézkedés bevezetésének.
Jelenleg még a negyedik járványhullám felszálló szakaszában vagyunk, ezért
néhány korlátozó intézkedés bevezetése már időszerű lenne, ezek bevezetését a napi esetszámok alakulása fogja meghatározni
– mondta a főorvos.
Szlávik szerint a kormány azonban éppen a korlátozások elkerülése miatt döntött az oltási akcióhét megszervezéséről, ami kiváló lehetőséget kínál azok számára, akik ugyan nem ellenzik a vakcinák felvételét, de eddig nem volt lehetőségük oltakozni, nem akartak regisztrálni, vagy valamilyen egyéb okból halogatták a döntést. A november 22–28. között meghirdetett akcióhét során pedig akár időpontfoglalás nélkül is lehet oltakozni – mutatott rá. Hangsúlyozta, mindenképpen törekedni kell az átoltottság növelésére, mivel a nemzetközi példák is azt mutatják,
akkor lehet vége a járványnak, ha minél többen védettséget szereznek.
A koronavirus.gov.hu tájékoztatása szerint szerdára 8434 új fertőzöttet igazoltak, 4830 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, valamint 98 beteg vesztette életét. Bár az áldozatok többsége az idős, krónikus betegek között kerül ki, legutóbb a fertőzés következtében egy egyéves kislány is életét vesztette, aki a tájékoztatás szerint mentális betegségben szenvedett. A szakemberek ennek kapcsán már felhívták a figyelmet, hogy a járvány negyedik hullámában a legkisebbek sincsenek biztonságban, hiszen hétről hétre több gyermek kapja el a fertőzést, akiknél a betegség ezúttal már tünetekkel jelentkezik. A gyerekek oltása kapcsán ugyanakkor mindenképpen bizakodásra ad okot, hogy az EMA akár már az idén jóváhagyhatja az 5–11 éves korosztály beoltását a Pfizer/BioNTech vakcinákkal.
Galgóczi Ágnes tájékoztatása szerint az oltás elfogadását már kérvényezték, a döntés pedig év végére várható.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) ugyanakkor továbbra is a pedagógusok kötelező oltása ellen emel szót. Nagy Erzsébet szerint a tanárok kötelező oltásával az állami oktatás is veszélybe kerül, ezért azt szeretnék, ha a kormány inkább ösztönözne, és nem kötelezne az oltásra.
(Borítókép: Getty Images)