A romániai volt belügyi alkalmazottak átlagnyugdíja 2020-ban közelített a bruttó 5000 lejhez (ez nettó 4700 lej, azaz 330 ezer forint), ami 9 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbi állapotokhoz képest. Az állam által kifizetett 4,16 milliárdos (mintegy 292 milliárd forintos) teljes összeg pedig 17 százalékkal nagyobb tétellel terhelte meg a költségvetést, mint 2019-ben. Az Economica.net gazdasági portál elemzése szerint a pénz 73 ezer olyan ember számláján landolt havi rendszerességgel, aki főként a belügyminisztériumhoz tartozó különböző struktúrákból – rendőrség, csendőrség, tűzoltóság – vonult nyugállományba.
Jelentős részük jóval ötvenéves kora betöltése előtt.
A készülő, a tervek szerint 2023-tól érvénybe lépő nyugdíjtörvényreform viszont nagymértékben „fenyegeti” a belügyiek kivételezettségeit, a veszély elől pedig tömeges nyugdíjba vonulással próbál menekülni az egyenruhás-állomány arra jogosult része. Tavaly csaknem nyolcezer belügyi alkalmazott vonult nyugállományba, kétszer többen, mint az azt megelőző két évben. A trend az idén is folytatódik: az esztendő első három hónapjában közel kétezer alkalmazott köszönt el, aminek a következtében a belügyi tárca hivatalos adatai máris 20 százalékot meghaladó létszámhiányt mutatnak. A törvény lehetővé teszi ugyanis, hogy egy rendőr már 47 évesen nyugdíjba menjen, ha megfelelő időtartamú munkaviszonyt tud felmutatni. Ez 25 év, amelyből legalább 15 esztendő a fegyveres testületnél eltöltött szolgálati idő.
A probléma korántsem új keletű.
Korábban még kivételezettebb helyzetben voltak ezek az alkalmazottak, ezért 2017 augusztusában Carmen Dan akkori szociáldemokrata belügyminiszter az egyik hírtelevízióban bejelentette: olyan irányban készülnek módosítani a szolgálati törvényt, hogy egy rendőr ne mehessen nyugdíjba 47 éves koráig. Egy 2016-ban hozott rendelet ugyanis kimondta, hogy e korhatár előtt is kérhető a nyugdíjazás, az „időskori” ellátás pedig a fizetéssel egyenlő vagy annál nagyobb is lehet abban az esetben, ha megszűnik az illető posztja, esetleg átszervezik az egységet, amelyben addig szolgált.
Egy sürgősségi kormányrendelet szerint a katonák, rendőrök, hírszerzők, törvényhozók, pilóták, diplomaták nyugdíja 2017 augusztusát követően nem haladhatja meg az addigi fizetésüket, a járandóságot pedig utólag már csak az infláció mértékében növelik, nem pedig az illető ágazatot érintő valamennyi béremelés alkalmával. Mert bizony előfordult, hogy egy
2010-ben 7000 lejes összeggel nyugállományba vonult katonatiszt hét évvel később már 22 ezer lejes nyugdíjat kapott a sorozatos kiigazítások következtében.
További részletek a Figyelő legfrissebb számában.
(Borítókép: Rendőrök díszlépésben egy állami ünnepségen Az utóbbi években 40 ezren vonultk nyugdíjba. (Robert Ghement, MTI/EPA)