A várakozásoknál kisebb mértékben, 718 millió euróra csökkent a külkereskedelmi többlet tavaly novemberben az egy évvel ezelőtti 797 millió euróhoz képest. Az ipari termelés novemberi megtorpanásával összhangban, 6,1 százalékra mérséklődött az export növekedési üteme, míg a belső kereslet élénkülését tükrözve ennél gyorsabban, 7,8 százalékkal nőtt az importeuróértéke, így 78,5 millió euróval csökkent a külkereskedelem többlete egy év alatt – közölte a KSH.
A tavalyi első tizenegy hónapban az export euróértéke 8,8 százalékkal, az importé pedig 11,9 százalékkal emelkedett, így a külkereskedelmi többlet 1,49 milliárd euróval 7,74 milliárd euróra csökkent. A belső kereslet élénkülésének, a fogyasztás gyorsulásának és a beruházások robosztus emelkedésének importnövelő hatását részben ellensúlyozza a kiváló külső kereslet, valamint a növekvő exportkapacitások. A gáztározók egy évvel korábbihoz képesti magasabb feltöltése szintén növelte az importot, ami azonban hozzájárul a készletek növekedéséhez – derül még ki a kimutatásból.
A Takarékbank elemzése alapján a fenitek hatására tavaly a külkereskedelem többlete 8,19 milliárd euróra mérséklődhetett az egy évvel korábbi 9,72 milliárdról. Idén az új autóipari kapacitások várható üzembe helyezése miatt érdemben bővülhet a kivitel, így a továbbra is élénk belső kereslet ellenére nem várunk további jelentősebb csökkenést a külkereskedelmi többletben, amely a várakozásunk szerint 7,9 milliárd euróra mérséklődik.
A tartósan magas külkereskedelmi többletnek köszönhetően a folyó fizetési mérleg és a külső finanszírozási képesség is tartósan többletet mutathat, ami hozzájárul a külső adósságok és így a külső sérülékenység meredek csökkenéséhez, 2019-ben pedig a hazai gazdaság nettó külső hitelezővé válhat – teszik hozzá a Takatékbank közgazdászai.