Növekszik az OTP Romániában

Hírek Moszkovits János
A következő öt évben 5 százalékos részesedést szerezne az OTP Bank Románia keleti szomszédunk piacán. A pénzintézet tavaly kinevezett vezérigazgatója, Fatér Gyula részletes tervet dolgozott ki csapatával erre vonatkozóan, amelyet pusztán pár részletében módosít a járványhelyzet által előidézett gazdasági válság – nyilatkozta a vezérigazgató a Figyelőnek.

Fatér Gyula elmondta, hogy a romániai bankpiac meglepően sok hasonlóságot mutat a magyarországival az érettség tekintetében. Az egyik lényeges különbség ugyanakkor, hogy a romániai – méretét tekintve – kétszer akkora, több szegmense van és ezek között nagyobbak a különbségek. Például a banki digitalizáció szempontjából vannak olyan megoldások, amelyeket Magyarországon még nem vezettek be, de olyanok is vannak, amelyeket idehaza már nem használunk.

Kettősség figyelhető meg a román piacon: vannak ügyfelek, akik a legmodernebb technológiát igénylik, ugyanakkor a lakosság több mint 10 százalékának nincs bankszámlája.

Az OTP Románia első tíz legnagyobb bankja között van egy olyan piacon, ahol több mint 30 pénzintézet verseng az ügyfelekért. Kilencvenöt fiókja van többnyire a 30 ezer lakosnál nagyobb településeken, ami Magyarországon soknak számítana, de Románia méretét tekintve nem nagy fiókhálózat.

Fatér Gyula elmondta, hogy az OTP Románia az organikus növekedésre összpontosít, de nem zárkózik el továbbra sem egy esetleges akvizíciótól, amennyiben erre lehetőség nyílik.

Tavaly rendkívül sikeres évet zártak, 87 millió lejes (mintegy 6,1 milliárd forintos) történelmi rekordnak számító nyereséget realizáltak és 20 százalékkal bővítették a hitelállományt.

Az első negyedévben is tartotta az OTP Románia a hitelállomány 20 százalékos növekedését, így közelít a 3 százalékos részesedéshez, ami jelzi, hogy jó irányba tartanak. Fatér Gyula kedvezőnek tartja, hogy a bukaresti kormány elindította az IMM Invest elnevezésű hiteltámogatási programot a kis- és középvállalkozások számára.

Az OTP Románia a kisvállalkozásokra szeretne még nagyobb figyelmet fordítani, ezért a rendelkezésükre álló keretösszeg egy részét elkülönítik az 1 millió euró éves árbevétel alatti cégek számára.

A teljes cikk a Figyelő 2020/25. számában olvasható
(Borítókép: Fatér Gyula – fotó: OTP)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink