A román kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetője, a bukaresti parlament alsóházi elnöke szerint a megszűnés szélére került iskola körül kialakult helyzet „nem helyes”, és a román hatóságoknak pedig mindent meg kell tenniük orvosolni a helyzetet, mert rendkívül súlyos dolog, hogy emberek azért vonultak utcára, mert a gyerekeiknek nincs hol tanulniuk.
Dragnea leszögezte: Románia – amely aggodalmának adott hangot a kisebbségek anyanyelvű oktatását korlátozó új ukrán oktatási törvény miatt – nem alkalmazhat kettős mércét az etnikai kisebbségekkel kapcsolatban, és Magyarország reagálásától függetlenül megoldást kell találnia a marosvásárhelyi iskolaügyre.
Közben nyilatkozott a tegnapi tüntetésen résztvevő Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az Agerpres román hírügynökségnek. Elmondta, hogy az elmúlt egy évben két román kormányfővel, az oktatási miniszterrel és Klaus Iohannis államfővel is tárgyalt a Római Katolikus Gimnázium ügyéről, de valamennyien azt mondták, nincs mit tenniük. Amikor azonban a marosvásárhelyi önkormányzat három rendben is határozattal próbálta kiigazítani azt az állítólagos adminisztratív hibát, amely az iskola létrehozásakor történt, ezeket valamennyi alkalommal megtámadta a megyei kormánymegbízott (a prefektus).
„Világos, hogy létezik az iskola megszüntetésének a szándéka, egy arra irányuló törekvés, hogy ne hagyjanak működni egy magyar iskolát. Ez politikai kérdés. Hiába csűrjük, csavarjuk az adminisztratív és jogi érveket, mert ha van rá politikai akarat, létezhet ez az iskola” – jelentette ki Kelemen Hunor, és hozzátette: a római katolikus egyház épületében bérleti szerződéssel működik a román Unirea (Egyesülés) román gimnázium, amely utcára is kerülhet, ha a bérleti szerződés a magyar iskola ügye miatt az egyház vagyonkezelője és a városi önkormányzat közötti szerződés érvényét veszíti.
Békülékeny hangnemet ütött meg Tudorel Tudose szociáldemokrata kormányfő is tegnapi televíziós nyilatkozatában, úgy vélte, van megoldás a probléma rendezésére, és azt mondta, nem hiszi, hogy Magyarország az iskolaügy miatt megakadályozza Románia felvételét a Gazdasági és Együttműködési Szervezetbe (OECD), hiszen közös gazdasági érdekeink vannak.
Emlékezetes, hogy a magyar külügyminisztériumba rendelték szerdán a Románia budapesti nagykövetét, s a kormány kilátásba helyezte, hogy nem támogatja Románia OECD-tagságát, míg a marosvásárhelyi katolikus tanintézmény ügye nem rendeződik.
Borítókép: MTI/Boda L. Gergely