Az eredetileg március elejére tervezett parlamenti ülésszak, amelyet az új koronavírus-járvány miatt több mint két hónappal halasztottak későbbre, pénteken vette kezdetét Pekingben a kínai miniszterelnök éves jelentésével.
A kínai vezetés hagyományosan az éves parlamenti ülésszakon határozza meg a bruttó hazai termékre (GDP) vonatkozó, adott évi célszámokat, ám megfigyelők számítottak rá, hogy az idei évben a járvány következtében ez elmaradhat. Li a döntést a világjárvány nyomán a gazdaságban és kereskedelemben kialakult bizonytalansággal indokolta, hangsúlyozva: a pandémia még nem ért véget, Kína számára pedig hatalmas feladat a fejlődés előmozdítása, miután Peking az emberek életének védelmét jelölte ki elsődleges feladatként a vírus felbukkanását követően.
A munkanélküliségi rátát illetően a célt a tavalyi évre kitűzött 5,5 százalékról 6 százalékra emelték idén, miközben 9 millió új városi munkahely megteremtését jelölték ki célnak a 2019-ben meghatározott 11 millió helyett. A járvány gazdaságbénító hatásainak következtében egyes becslések szerint több tízmillió ember veszítette el a munkáját Kínában az elmúlt hónapokban – a hivatalos munkanélküliségi ráta februárban 6,2 százalékos történelmi csúcsra emelkedett. A kínai miniszterelnök emlékeztetett: idén 8,74 millió hallgató fejezi be tanulmányait a felsőoktatásban, akik szintén munkakeresővé válnak.
A fogyasztói árindex számára 3,5 százalékos emelkedést határoztak meg, tavaly 3 százalék volt a cél.
A központi kormányzat költségvetési hiányára a GDP 3,6 százalékát irányozták elő, szemben a tavalyi 2,8 százalékhoz képest. Li továbbá bejelentette: a kormányzat ezer milliárd jüan értékben bocsát majd ki „különleges kincstári jegyeket”, amire 2007 óta nem volt példa. A kormányzat emellett az év végéig fenntartja a jelenlegi adócsökkentő intézkedéseket – a miniszterelnök jelentése szerint ezzel a vállalatok az év egészét tekintve több mint 2500 milliárd jüannyi adót spórolnak meg.
Tavaly az adómérsékléseknek köszönhetően 2300 milliárd jüannal több maradt a vállalatok és magánszemélyek kezében.
Li említést tett arról is, hogy Kína beváltja a januárban az Egyesült Államokkal aláírt, a kereskedelmi háború lezárását célzó megállapodás első szakaszában foglaltakat. A megállapodás első szakaszában Peking egyebek mellett arra tett ígéretet, hogy 2017-hez képest 200 milliárd dollárral növeli az amerikai termékek behozatalát, ezen belül 40 milliárd dollárral több mezőgazdasági terméket vásárol az Egyesült Államoktól.
A kínai miniszterelnök szót ejtett Tajvanról is, hangsúlyozva, hogy az ország békés újraegyesítése érdekében erősíteni kell a kapcsolatokat a két fél között, miközben a Tajvan függetlenségét hirdető „szakadár tevékenység” határozott elutasítására szólított. Tajvanon szerdán iktatták be második elnöki mandátumára Caj Jing-ven, függetlenségpárti politikust, aki eskütételekor határozottan elutasította a Kína fennhatóságát előíró „egy Kína” elvét.
A kínai parlament a pénteki ülésen hoz határozatot egy, a hongkongi nemzetbiztonságról szóló tervezetről.
Li jelentésében kiemelte: a központi kormányzat az „egy ország, két rendszer”, valamint a „hongkongiak kormányozzák Hongkongot” alapelveket alkalmazza. Hozzátette mindazonáltal: stabil jogrendszer, és a törvények betartását biztosító mechanizmus kialakítására van szükség a hongkongi nemzetbiztonság védelme érdekében.
Kiemelt kép: Shutterstock