Nem kell utálni a Bálint-napot

Hírek
Mielőtt értelmiségi előítételeinket a Valentin-napra zúdítanánk, jobb, ha megguglizzuk, mert azt találjuk: 500 éves katolikus hagyományról van szó, évszázadokig nem is profanizálódott az ünnep. Aztán a 20. század második felében felfalta a marketingszakma, és pénzszórásra meg a szexre hangolta át az egészet.  

Mi több, pogány gyökerei is vannak a jeles napnak, amint írja egy régi cikkében a katolikus portál. Az egyház e szokás helyett Szent Bálint személyében kívánt védőszentet adni a házasságra készülőknek. Gelasius pápa 496-ban rendelte el, hogy Szent Bálint napját február 14-én ünnepeljék. Így vált a jegyesek és a fiatal házasok védőszentjévé a 14. századtól Angliában és Franciaországban. A 19. században már üdvözlőkártyákat is küldtek egymásnak a szerelmesek ezen a napon. A II. világháború után Németországban elterjedt, hogy a szerelmesek virággal köszöntik egymást „Valentinkor”. Az utóbbi években pedig nálunk is hódít Valentin, mint profán ünnep – hát így történt. 

Aztán lett belőle az, amit ma látunk, pirosba öltözik a város, és a szerelem nevében a pénztárcánkra pályázik az összes kereskedelmi egység. A szívecskés giccsözönben az ember vagy ellágyul, vagy heveny idegbajt kap. A dömping mindig dacot is szül, a marketingkommunikáció a szexre hegyezi ki a szerelmesek ünnepét, ezzel sincsen baj, csak legyen előtte virág meg vacsora egy étteremben. Mert ez a nap más mint a többi. 

A baj ott kezdődik, amikor olyan cikkek születnek, hogyan kezeljük az „ünneppel” járó feszültségeket és stresszt, amikor bakancslistákat kell a szerelmeseknek teljesíteni, égbe szöknek az elvárások, és a kiadások, a tavalyi legemlékezetesebbet idén felül kell múlni.

Az sem lepne meg, ha a #metoo farvizén petíciók és tüntetések indulnának el a zaklatás ezen módja ellen, mert a virág, a piros csipkebugyi és a szívecskés csokoládé vásárlása után nehogy már bármire is feljogosítva érezzék magukat a férfiak, a számla ellenében.

Pedig helyes ünnep is lehetne, intim és csendes, egy este, amikor kilépünk a Facebook  és az Instagram önértékelésre építő világából, sarokba hajítjuk az okostelefont, bekapcsoljuk azt a zenét, és kettővel több kérdést engedünk annak, akivel együtt élünk, kutatva, miféle izgalmas világok rejteznek a szemében. 

Nem mellesleg, hívhatnánk akár Bálint-napnak is, van ez a jóféle magyar szó, nem csökkentené az emelkedettségét, merem állítani.

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink