Szeptemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 1,6, naptárhatástól megtisztítva pedig 2 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az élelmiszerboltokban 2 százalékkal nőtt,
- míg a non-food termékeket kínáló üzletekben 3,8,
- az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 9,8 százalékkal csökkent
az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
A 2020. január–szeptemberi forgalom – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – összességében 0,5 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál.
Az első őszi hónapban a nyár végéhez képest
1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi üzletek forgalmának szezonális és naptárhatástól megtisztított volumene.
Mint ismert, a koronavírus-járvány következtében 81 havi növekedést követően esett vissza áprilisban 10,2 százalékkal a kiskereskedelem, amit májusban 2,1 százalékos csökkenés követett, majd júniusban stagnálást, júliusban 0,4 százalékos növekedést, augusztusban pedig már 0,7 százalékos bővülést mérséklődést mértek.
A járványidőszakban megfigyelhető, hogy a korábban megszokottól eltérő az értékesítés üzlettípusok és termékkörök szerinti megoszlása, így például
az élelmiszerek iránti kereslet átlag feletti,
műszaki cikkekből, bútorokból vagy éppen ruházati termékekből viszont érezhetően kevesebb fogy.
Előretekintve az év végére, a kereskedelmi szakszövetségekkel, illetve a meghatározó iparági szereplőkkel történő egyeztetések alapján ahogy a hagyományos húsvéti nagybevásárlások elmaradtak, úgy a kiugró karácsonyi forgalomra sincs garancia.
(Borítókép: Budapest, 2020. szeptember 5.
Újságospavilon egy vásárlóval a XX. kerületi Nagy Győry István utcában. (MTVA/Bizományosi: Róka László)