Nem igaz, hogy az amerikai rendőrök rasszizmusból lőnek le feketéket

Hírek
Egy friss tanulmány semmilyen bizonyítékkal nem tudta alátámasztani, hogy a halálos rendőri intézkedéseknek köze lenne a rasszizmushoz az Egyesült Államokban.  

A kutatás a 2015-2016-ban rendőrök által kezdeményezett halálos lövöldözéseket vizsgálta. Az eredmények alapján ki lehet jelenteni, nincs arra bizonyíték, hogy a rendőri gyakorlatban rasszista megkülönböztetés lenne.

Magyarán, nem hajlamosabbak a feketéket lelőni, a fehéreknél.

A tanulmányt a Michigan State University és az Arizona State University professzorai készítették. Azt írták: nem találtak semmilyen rendszerszintű bizonyítékot a feketéket hátrányos megkülönböztetésére. Ugyanez érvényes azokra az esetekre is, amikor a halálos kimenetelű lövöldözést egy ártalmatlan tárgy fegyvernek való azonosítása idézett elő.

Nem ez az első olyan tanulmány, amely cáfolja az emberek érzelmeire építő hamis állításokat. Korábban egy másik tanulmány azt bizonyította, hogy az erőszakos bűncselekményeket elkövetőkkel szembeni rendőri intézkedéseknek több mint kétszer annyiszor van fehér halálos áldozata, mint fekete.

Egy másik kutatás szerint a rendőrök által fegyvertelenül lelőtt áldozatok között háromszor annyi fehér van, mint fekete.

Mindezek tükrében érdekes kérdés, hogy az olyan szélsőbalos mozglamak, mint például a Black Lives Matter, milyen alapon szervez radikális megmozdulásokat szerte az Egyesült Államokban. Mert, mint azt látjuk, az indulatok felkorbácsolásának sok köze nincs a tényekhez.

Borítófotó: Tüntető és rendőr New Yorkban 2014. december 3-án, miután egy vádesküdtszék nem emelt vádat egy fegyvertelen fekete férfi, Eric Garner halálát okozó New York-i fehér rendőr ellen. (MTI/EPA/Justin Lane)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink