Tovább csökkent a szankciós infláció – reagált a Gazdaságfejlesztési Minisztérium, emlékeztetve, hogy a háború és az elhibázott szankciós politika Európa-szerte példátlan inflációhoz vezetett – ez nálunk januárban tetőzött, áprilisban pedig 24 százalékot ért el a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint. Ez 1,7 százalékponttal kedvezőbb érték a januári csúcshoz képest. Az infláció tehát mérséklődik, a csökkenés dinamikája egyre gyorsulóbb, a folyamat az év második felében pedig még inkább felerősödik – írta a tárca.
Annak érdekében, hogy az infláció minél hamarabb és minél erőteljesebben csökkenjen, a kormány két új eszközt vezet be, amelyek jelentős versenyt generálnak a kiskereskedelemben, így plusz lökést adnak az élelmiszerárak csökkenésének. Június 1-től elindul a kötelező akciózás, így minden héten a vásárlók rendelkezésére áll majd egy 20 termékből álló akciós árú élelmiszerkosár az adott boltban, amit a korábbiakhoz képest olcsóbban vásárolhatnak meg. Július 1-től pedig elindul az online árfigyelő rendszer, amely több mint 60 termékkörre vonatkozóan napi szinten és üzletenként teszi elérhetővé mindenki számára a legkedvezőbb árakat – erősítette meg szerdai közleményében a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
Az áprilisi inflációs adat meghozta a várva várt érdemi lassulás – kommentálta az adatokat Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Habár a tendencia mindenképpen örvendetes, az infláció elleni küzdelem közel sem ért véget. Havi alapon ugyanis továbbra is erőteljes általános áremelkedés mutatkozik a magyar gazdaságban. Márciushoz képest ugyanis az általános árszínvonal 0,7 százalékkal emelkedett. Ez elegendő ugyan ahhoz, hogy továbbra is lőtávolban legyen az év végi egyszámjegyű infláció, ugyanakkor a 3 százalékos inflációs cél eléréséhez hosszútávon 0,2-0,3 százalék körüli havi drágulás a maximálisan megengedhető – mutatott rá.
Az üzemanyagok ára mérsékeltebb csökkenést mutatott, miközben a tartós fogyasztási cikkek esetében stagnálás volt látható – emelte ki Virovácz Péter. Az élelmiszerek esetében havi alapon stagnáltak az árak – ez megfelelt a várakozásainknak, így az éves bázisú élelmiszerinfláció markánsan 40 százalék alá süllyedt – tette hozzá. Előre tekintve, májusban ismét némileg erősödhet a szolgáltatások inflációja a pénzügyi és biztosítási szolgáltatások áremelése és a telekommunikációs szolgáltatások újabb áremelési körének következtében. Ezzel szemben várhatóan tovább mérséklődik az üzemanyagok ára, a háztartási energia esetében sem várunk felfelé irányuló impulzust. A fogyasztás visszaesésével és a tavalyi év azonos időszakához képest erősebb forinttal pedig vélhetően a ruházati, tartós fogyasztási cikkek inflációs mutatója is mérséklődhet. Összességében az infláció és a maginfláció folytatódó csökkenésére számítanak a következő hónapokban. Év végére elérhető az egyszámjegyű infláció is, ám az ING az éves fogyasztói árindexet illetően a kormányzati becslésnél magasabb értékre számít.
Borítókép: Máthé Zoltán / MTI