A magyar Szent Korona és a koronázási jelvények a legrégebbi koronázási együttes Európában – közölte Tóth Endre történész, a Nemzeti Múzeum nyugalmazott kurátora az M1 reggeli műsorában.
Magyarországé a legrégebbi koronázási együttes Európában
A korona az évszázadok során számos viszontagságon ment keresztül: elrabolták, elásták, elzálogosították, külföldön őrizték. A második világháború után több amerikai és magyar kezdeményezés született a korona hazaszállítására, de a tervek megvalósítását a hidegháború meghiúsította.
A korona és a koronázási ékszerek visszaadására vonatkozó döntést Jimmy Carter elnök hozta meg, aki számára az ereklyék visszajuttatása nem politikai, inkább lelkiismereti és erkölcsi kérdés volt.
1977. október végén titkos tárgyalások kezdődtek az átadásról, de miután ezek híre kiszivárgott, heves vita bontakozott ki. Többen ellenezték azt a Kongresszusban, tiltakozott a magyar emigráció egy része is. Végül 1978. január 6-án adta vissza "az amerikai nép képviseletében" Cyrus Vance külügyminiszter az Országházban a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket a magyar népnek.
A történész – akinek rövidesen monográfiája jelenik meg a koronázási jelvényekről – elmondta, hogy kollégái, a Nemzeti Múzeum munkatársai közül is csak néhányan tudták, mikor landol a gép.
Tóth Endre szerint a korona hazatérésével egy olyan műtárgycsoport érkezett vissza, amely leginkább szimbolizálja a magyar múltat, a magyar történelmet.
Carter is megemlékezett
Jimmy Carter volt amerikai elnök Szenczy Sándor baptista lelkésznek, a magyar Baptista Szeretetszolgálat Washingtonban dolgozó vezetőjének címzett levelében intézett üzenetet a magyar néphez.
A levélben a tekintélyes politikus kifejezte örömét, hogy csatlakozhat Szent István koronája visszatérésének évfordulós emlékezéseihez.
"Ez volt a kezdete országaink javuló kapcsolatainak, és Magyarország ekkor kapta meg a legnagyobb kedvezményt élvező állam státuszát az Egyesült Államoktól" – fogalmaz üzenetében a volt elnök.
Borítókép: MTI/Illyés Tibor