A KSH friss foglalkoztatási adatai kapcsán Horváth András, a Takarékbank elemzője a Figyelőnek kifejtette: a teljes foglalkoztatás állapota felé tovább közelít a magyar munkaerőpiac. Ugyanakkor a sokat hangozatott munkanélküliségi ráta helyett ennek megállapításához sokkal érdemesebb a foglalkoztatási rátát vizsgálni, ami sokkal inkább kifejezi ezt az állapotot. Ezt a rátát tekintve pedig további 4-5 százalékos javulásra van tér az ideális munkavállalási korú népességben, a legjobb teljesítmény nyújtó európai államokat figyelembe véve. Ez az aktív népesség létszáma alapján további 250-300 ezer új munkahelyet jelent, ezt követően lenne kijelenhető a teljes foglalkoztatottság.
Ennek forrását az intézményi statisztikák is alátámasztják, a munkaerőhiányról szóló folyamatos hírek ellenére a magyar gazdaság továbbra is közel 500 ezer fős munkaerőtartalékkal rendelkezik a dolgozni szándékozó inaktívak, a közfoglalkoztatottak, a külföldre ingázók és a munkanélküliek számát tekintve. Továbbá a központi államigazgatásból több tízezer magasan képzett munkavállaló versenyszférába való átvezetésére lenne szükség az egészségesebb hazai foglalkoztatási szerkezet érdekében – emelte ki a szakember.
A Takarékbank prognózisa szerint a foglalkoztatottak száma várhatóan idén a nyári hónapokban fogja átlépni a 4,5 millió főt az 1980-as évek óta először. A munkanélküliségi ráta 2018-ban várhatóan 3 százalékig süllyed a nyár végére, az éves átlag pedig 3,4 százalék lehet. A képzett munkavállalók hiánya lassíthatja a bővülést, de ez egyben a termelékenység és a hatékonyság fokozását illetve a munkaerőt kiváltó beruházások felfuttatását kényszeríti ki a vállalkozásoknál, ami támogatja mind a bérek, mind a GDP erőteljesebb bővülését.
Borítófotó: Az egykori MÁV Északi Járműjavító területén lévő Eiffel-csarnok átépítésén dolgoznak 2018. április 16-án. A kőbányai csarnokban alakítják ki a Magyar Állami Operaház logisztikai központját, az Eiffel Műhelyházat. A műhelyház legalább tíz funkciót tud majd betölteni: lesz benne egy 400 fős kamarajátszóhely és próbacentrum, valamint képzőközpont, látogatóközpont, jelmezkölcsönző és rekreációs központ is, továbbá korszerű gyártóüzemet és raktárbázist alakítanak ki, így nyolc, különböző helyszíneken bérelt raktárat vált majd ki a 20 milliárd forint értékű díszletet őrző, új létesítmény. (MTI Fotó: Máthé Zoltán)