Gyakorlatilag befejeződött az árpa aratása, és a Gabonatermesztők Országos Szövetségéhez (GOSZ) érkezett információk szerint az előzetesen várt, hektáronkénti 4,8 tonnás mennyiségnél általában magasabb hozamot tapasztaltak a termelők, mindenki egy kicsit jobbat vágott, mint amire számított – mondta a Világgazdaság érdeklődésére Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke.
Hasonló tapasztalatokról számolt be Csősz Tibor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) tanácsosa is.
A repceterület felét aratták le eddig, és minden információ arról szól, hogy ezt a növényt nagyon megviselte a szélsőséges időjárás, még a vártnál is jóval kisebb termést hoz.
A GOSZ információi szerint eddig a búza is az előzetesen várt 4,86 tonnás hektáronkénti termésátlag alatt hoz, a termőterület valamivel több, mint 40 százalékán elvégzett betakarítási munkák után.
Csősz Tibor ezt azzal egészítette ki, hogy néhány megyében – mint Hajdú-Bihar, Békés és Vas – ennél jobb eddig az átlag, de a csapadék egyenlőtlen eloszlása miatt a hozamok nemcsak egy-egy megyén, hanem sokszor ennél kisebb területen belül is rendkívül eltérők. Petőházi Tamás szerint, ha jó lesz az idő, július 25–30. körül be is fejeződhet az aratás.
A keleti országrészben – Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád-Csanád megyében – nagyobb területeken a júniusi esőzések miatt nem tudtak időben rámenni a földekre a gépekkel, és az ilyen táblákon elhúzódhat a betakarítás.
Nemcsak Magyarországon, hanem az Európai Unióban is kisebb lesz a termés, amit a piaci szereplők már kezdenek elhinni, ezért elkezdtek emelkedni az árak
– mondta Petőházi Tamás.
Az árpa termelői ára tonnánként 45 ezer forint körül van, a repcéé 130 ezer forint fölött, és a búzaár is 50 ezer forint fölé kúszott.
A teljes cikket elolvashatják a Világgazdaság pénteki számában!
(Borítókép: Aratják a repcét a Zala megyei Rigyác közelében 2020. június 6-án. (MTI/Varga György)