Nagy csomagot és szép reményeket hagyott nálunk a kínai elnök

Hírek vg.hu
Hszi Csin-ping kínai elnök szerda este érkezett Magyarországra, péntek este pedig repülőgépe elhagyta a Liszt Ferenc nemzetközi repülőteret, amivel befejeződött európai körútja. Kína és Magyarország összesen tizennyolc megállapodást írt alá, a kínai államfő egyben meghívta a magyar köztársasági elnököt Pekingbe, amit Sulyok Tamás elfogadott – közölte a Világgazdaság.

Hszi Csin-ping kínai elnök repülőgépe távozott a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtérről. A kínai államfő öt év után látogatott Európába: a politikus múlt hét vasárnap kezdte meg európai körútját, hétfőn Párizsban Franciaország és az Európai Unió vezetőivel tárgyalt, utána Szerbiába látogatott, majd Magyarországra utazott.

Hszi repülőgépe szerda este szállt le Budapesten, a kínai államfőt és feleségét Orbán Viktor miniszterelnök és felesége, Lévai Anikó fogadta. A világ második legnépesebb országát irányító államfőt 400 fős küldöttség kísérte, többek között Vang Ji külügyminiszter, Lan Foan pénzügyminiszter, Vang Ven-tao kereskedelmi miniszter és Ju Csian-hua, a Vámügyi Főigazgatóság főigazgatója.

Másnap a budai Vár Oroszlános udvarában ünnepélyes katonai ceremónia keretében Sulyok Tamás köztársasági elnök is fogadta a kínai elnököt. A felek egyetértettek abban, hogy a jó politikai kapcsolatok és a kölcsönös bizalom erős és szilárd alapot biztosítottak és biztosítanak a gazdasági, kereskedelmi, befektetési és személyes kapcsolatok bővüléséhez.

A kínai államfő sok sikert kívánt Magyarország soros EU-elnökségéhez, reményét fejezve ki a kapcsolatok mélyítése és a pragmatikus együttműködés előmozdítása iránt. A hivatalos látogatás végén a kínai államfő meghívta a magyar köztársasági elnököt Pekingbe, amit Sulyok Tamás elfogadott.

Miben állapodott meg Magyarország és Kína?

Orbán Viktor és Hszi Csin-ping közösen tartottak sajtótájékoztatót csütörtök este: Hszi arról beszélt, hogy nagy örömmel tölti el az állami szintű látogatás Magyarországon. Szerinte Kína és Magyarország segíti egymást, amit tovább fejlesztenek, ennek érdekében pedig átfogó stratégiai partnerséget hirdettek meg.

Kína és Magyarország összesen tizennyolc megállapodást írt alá, amelyek között az egyik legfontosabb egy új vasútvonal, a korábban V0-ként említett vonal megépítése. A V0 alapvetően a teherszállítást szolgálja és elkerüli Budapestet. Bejelentették egy új határátkelő építését Szerbia és Magyarország között, amivel a röszkei határátkelőnél gyakori torlódásokat is szeretnék megszüntetni. A fejlesztés célja, hogy felépüljön Európa legnagyobb és legmodernebb átkelője.

Szerződést írtak alá a felek az elektromos autók töltőhálózatának fejlesztéséről, valamint egy Kínával való nukleárisenergia-megállapodást is létrejött. Szijjártó Péter szerint bővült a mezőgazdasági exporttermékeink köre: lehetővé vált a cseresznye és a szarvasmarha szaporítóanyag-exportja a távol-keleti országba.

A teljes cikk itt olvasható.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink