Moszkva: ha Washington elveszi az aranyunkat, az hadüzenetnek minősül

Hírek
Váratlan és meglepő kijelentést tett Anton Sziljanov orosz pénzügyminiszter. A bejelentés látszólag a semmiből jött, minden előzmény nélkülinek tűnt. “Ha arany- és deviza tartalékainkat lefoglalják, vagy akár csak ha ilyen gondolat is felvetődik, azt pénzügyi terrorizmusként fogjuk kezelni” - szól a miniszteri gondolat.  

A váratlan kijelentés azonban egyből kontextusba helyeződik, ha arra gondolunk, hogy az amerikai törvényhozás a közelmúltban szigorította az Oroszország elleni szankciókat. Az újabb szigor elsősorban arra irányult, hogy az oroszokat kiszorítsák az európai energiapiacokról és azokon olcsó amerikai palagázt és palaolajat adjanak el. Amerikai részről azonban szó volt pénzügyi szankciókról is, amelyek érintették volna az oroszok külföldön őrzött arany- és devizatartalékait. Igaz, ezekről nem született döntés.

Sziljanov közölte, hogy ha a szankciók kiterjednek az orosz központi bank külföldi számláira, az egyet jelent azzal, hogy pénzügyi háborút kezdeményeznek Oroszországgal. Igaz, hozzátette azt is, hogy (egyelőre) valószínűtlennek tart egy ilyen lépést Washingtontól. A kérdés annak kapcsán vetődött fel, hogy egy orosz hírügynökség a költségvetésről kérdezte a minisztert. Sziljanov elmondta, hogy a jövő évi orosz büdzsé tervezésénél természetesen figyelembe vették a szankciók pénzügyi hatásait is.

A költségvetés bevételi oldalát 40 dolláros átlagos világpiaci olajárral tervezték, ami körülbelül 30 százalékkal alacsonyabb, mint a jelenlegi árszint. “Ha nincs biztonsági tartalékunk, könnyű lenne meggyengíteni minket” – mondta az orosz pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy egy ilyen helyzetben aztán az “úgynevezett barátaink, a Nemzetközi Valutaalapnál mondanák meg, hogy mit kell tennünk, és mit nem”.

A Reuters júniusi értesülései szerint nem sokkal a Krím elcsatolása után az orosz jegybank 115 milliárd dollár értékű devizatartalékot vett ki a New York-i Fedtől, ám az akkori hírek szerint az összeg nagy részét két hét múlva visszautalták.

A világban meglehetősen elterjedt, hogy az egyes országok aranytartalékaikat az amerikai Fednél parkoltatják, olcsóbb itt őrizni, mint otthon kiépíteni az ehhez szükséges infrastruktúrát és az esetleges nemzetközi tranzakciók fizikai teljesítését is könnyebb lebonyolítani így. Azért a mostani helyzet azt mutatja, hogy megvannak a maga kockázatai egy ilyen döntésnek.

Borítókép: Anton Sziljanov orosz pénzügyminiszter

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink