A téli időszak végén a hűtő-fűtő klímaberendezések uborkaszezonja kezdődik, most érdemes keresni a jó ajánlatokat! Ennek apropóján összegyűjtöttük, mit érdemes tudni vásárlás előtt, illetve milyen tulajdonságokat kell mindenképpen szem előtt tartanunk.
Mielőtt kiválasztanánk a számunkra tökéletes készüléket, érdemes megvizsgálni, van-e lehetőségünk kültéri egységet használni.
Leggyakrabban műemlékvédelem alatt álló épületek esetén jelent ez gondot; ilyenkor be kell érnünk egy mobilklímával…
Persze a mobilklíma is lehet megfelelő megoldás, hiszen az üzembe helyezése egyszerű és még olcsóbb is a split klímáknál. Ugyanakkor sokkal rosszabb hatásfokkal rendelkezik, vagyis kizárólag alternatív megoldásként érdemes tekintenünk rá.
Ha a kültéri egység elhelyezése nem ütközik akadályba, a split klíma a megfelelő választás.
Mindenekelőtt el kell döntenünk, hogy melyik helyiségeket szeretnénk hűteni, illetve klímával fűteni. Ez alapján könnyedén meghatározhatjuk a terület nagyságát, vagyis a szükséges hűtőkapacitásra is fény derül.
A forgalmazók kínálatában kifejezetten nagy választékkal találkozunk, így könnyedén kiválaszthatjuk azt a készüléket, aminek a fűtőkapacitása megfelel az igényeinknek. A klíma teljesítménye a kulcsszó; minél nagyobb a teljesítmény, annál nagyobb helyiség, illetve terület hűtésére lesz alkalmas. Az általános ajánlás szerint minden egyes négyzetméterre 0,1 kW teljesítménnyel érdemes kalkulálnunk. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy egy 20 négyzetméteres szoba optimális hűtését egy 2 kW teljesítményű készülékkel oldhatjuk meg, 30 négyzetméter esetén 3 kW-ra van szükség…
Természetesen nem feledkezhetünk meg a különböző tényezőkről, mint a hőszigetelés milyensége, a nyílászárók mérete és szigetelő képessége, a benapozottság és tájolás, az árnyékot biztosító objektumok és fák megléte vagy akár a külső falak száma és elhelyezkedése.
Figyelmet kell fordítani az energiaosztályra is,
hiszen ez határozza meg, hogy a klímánk működtetése mekkora költségekkel jár. Ne felejtsük el, hogy idén megváltozott az energiaosztályok besorolása, így az új és a régi készülékek összehasonlítása nem lehetséges egyszerűen.
Általánosságban viszont elmondható, hogy érdemes minél magasabb energiaosztállyal rendelkező berendezést választani, hiszen ezek az évek során komoly megtakarítást eredményezhetnek.
Amennyiben a lakásban problémát jelent a magas páratartalom, mindenképpen ajánlott párátlanító funkcióval rendelkező készülék mellett dönteni. Ennek köszönhetően elkerülhető a penészesedés, illetve csökkenthető a légúti megbetegedések kockázata. Érdemes tudni, hogy a magasabb minőségi osztályba tartozó készülékek gyakran különféle antibakteriális és egyéb károsanyag szűrőkkel rendelkeznek,
amelyek szintén fontos szerepet játszanak az egészséges környezet megteremtésében, és még a kellemetlen szagokat is megszüntethetik.
Figyeljünk a zajszintre is! Nagyjából 20 dB érték alatt beszélünk kifejezetten halk készülékről, 35-40 dB felett pedig zavaró zajra kell számítani. Amennyiben a helyiségben csendes tevékenységet szeretnénk végezni, mindenképpen érdemes a halkabb berendezéseket keresni.
Címlapkép: Pixabay