– Mi mással is kezdhetnénk a beszélgetést, mint a napról-napra egyre jelentősebbnek látszó koronavírus-fenyegetéssel. Láttam, hogy a szép új székházban már minden mosdóban van külön fertőtlenítőszer is a szappan mellett. Ennyire komolyan veszik a felkészülést!? Már a gazdasági hatásokra is készülnek?
– Jelenleg a Telekomnál is átírja a mindennapokat ez a fenyegetés, de nem elsősorban a gazdasági szcenáriók számolgatása történik egyelőre, hanem a nagyvállalat napi működése szintjén vizsgáljuk a kérdést. Elsősorban felkészülünk egy olyan helyzetre, amikor huzamosabban távolról kell dolgozniuk a kollégáknak: bővítettük a és leteszteltük a rendszereket, így hétfőtől kiürül a székház és az itt dolgozó 5000 kolléga jelentős része otthonról dolgozik majd.
– Egy technológiai vállalatánál gondolom ehhez nem kell új rendszereket építeni, igaz?
– Ez részben így van, hiszen naponta átlag 500 kollégánk dolgozott távmunkában eddig is, csupán a rendszert kellett bővítenünk arra, hogy akár 5000 távmunkást is elbírjon. Az igazi kihívás viszont a terepen dolgozó, hálózatot építő és karbantartó, valamint a javításokat végző kollégák mellett az ügyfélszolgálat fenntartása és védelme, hiszen ezek a kollégák nem állíthatók át otthoni munkavégzésre. Itt szigorú jogszabályoknak és szerződéses vállalásoknak kell megfelelni, ők nem dolgozhatnak tehát távmunkában.
– Például?
– Elsőként biztosítani kell az előírt hangrögzítést, illetve azt, hogy az ügyfeleknek ne kelljen a feltétlen szükségesnél többet várniuk arra, hogy a gépi eligazítást követően emberi segítséget kapjanak. E téren nehéz dolgunk van, hiszen ezek a komplex, vállalati programok nem telepíthetők sem jogi, sem technikai értelemben egykönnyen otthoni gépekre. Ugyanakkor elmondhatom, hogy a székházban dolgozók feladatait – ideiglenesen – mintegy 90 százalékban ki tudjuk váltani, ha home office-ra kényszerülnénk.
– Ez azért igen magas arány, nem?
– A nagyobb vállalatok közt minden bizonnyal, de azért a kisebb cégek rugalmasabbak. Részünkről nyilvánvalóan nem elegendő, ha csak hirdetjük, kínáljuk a digitalizáció előnyeit, hanem ha szükséges, akkor élnünk is tudni kell vele. A távmunka egyébként sem jelent újdonságot a munkatársaknak, a vállalati kultúránk szerves része, kollégáinkat folyamatosan biztatjuk a digitális eszközök használatára. Eddig életminőségi és környezetvédelmi szempontok vezettek minket, most biztonsági megfontolások.
– Önöknél milyen egyeztetések folynak nemzetközi szinten a vírusfenyegetés kapcsán?
A választ, és az interjút teljes terjedelmében a Figyelő hetilap 2020/12-es számában olvashatják el.
.
Borítókép: Fotós- Móricz-Sabján Simon