Mára meghaladta az 5,5 milliót az Ukrajnából elmenekülők száma, csak Magyarországra február vége óta több mint 650 ezer ember érkezett. A KINCS legújabb kutatásában arra volt kíváncsi, hogyan vélekednek a magyarok az Ukrajnából idemenekülők megsegítéséről.
A megkérdezettek több mint háromnegyede (77 százalék) szerint a kormány helytáll és megfelelően kezeli a menekültek helyzetét, a megkérdezetteknek mindössze 13 százaléka volt elégedetlen, 10 százalék pedig nem tudta megítélni a kérdést.
Az is kiderült, hogy minden harmadik magyar felnőtt (31 százalék) nyújtott valamilyen támogatást az északkeleti szomszédukból érkezőknek; legnagyobb arányban a nyugdíjasok, a házasok, a kettőnél több gyermeket nevelők és a felsőfokú végzettségűek. Az emberek leginkább pénz- (58 százalék) és élelmiszer-adománnyal (40 százalék) segítettek. A patronáló válaszadók közel ötöde önkéntesként is a menekültekkel volt.
A válaszadók fele tudott arról, hogy a határ menti településeken kialakított segítségpontokon, Záhonyban, Lónyán, Barabáson, Beregsurányban és Tiszabecsen kapnak szervezett módon ellátást a Magyarországra érkező ukrán menekültek, de 37 százalékuk azzal is tisztában volt, hogy a budapesti BOK Csarnokban kialakított tranzitközponton szintén segítik őket. A menekültek támogatásában részt vevő szervezetek közül legtöbben a karitatívokat említették, legmagasabb arányban a Máltai Szeretetszolgálatot és a Magyar Vöröskeresztet.
A KINCS április közepén készült telefonos felmérésből az látszik, hogy a magyar emberek többsége jól informált azzal kapcsolatban, hány ukrajnai menekült jött eddig az országba. A megkérdezettek harmada (31 százalék) pontosan tudja, hogy már 600 ezer felett van a számuk.
Címlapkép: Bánkúti Sándor