Az ENSZ intézményeiben az a szemlélet uralkodik, miszerint a migráció pozitív hatásait kell előtérbe helyezni, és egy támogató környezetet kell kialakítani. Jól példázza ezt az ENSZ-főtitkár minapi nyilatkozata, miszerint a migrációt nagy lehetőségnek tartja, mely erősíti a gazdasági növekedést, csökkenti az egyenlőtlenséget, összeköt különböző társadalmakat.
A Migrációs Globális Kompakttól (GCM) az ENSZ a migránsok jogainak fokozottabb védelmét, a migrációt támogató környezet kialakítását reméli. Magyarország az Egyesült Államokhoz hasonlóan azért hagyhatja ott az erről szóló tárgyalásokat, mert az ENSZ migránspárti fordulata jelentősen sértette volna az ország nemzeti szuverenitását azáltal, hogy a jelenlegi hazai szabályozással szemben sokkal enyhébb szabályok alapján kellett volna a migránsok befogadását elbírálni.
A két ország döntése egyértelmű politikai üzenet a világ számára: nem tekintik magukra nézve kötelezőnek az ENSZ által meghozni kívánt döntéseket és a tárgyalások során megalkotott dokumentumot.
Amint arra korábbi elemzésében a Migrációkutató Intézet is felhívta a figyelmet, az ENSZ célja tető alá hozni egy a „menekültekkel szembeni nagyobb nemzetközi felelősség- és tehervállalást célzó” menekültügyi globális kompaktot (GCR), valamint egy a biztonságos, rendezett és szabályos migrációval foglalkozó globális kompaktot (GCM), mely az egész világot lefedő migrációs és menekültügyi szabályrendszert összefoglalná össze.
Az egyezmény számba venné azokat a közös elveket, gyakorlatokat és minimum sztenderdeket, amelyeket a jövőben az „egész világközösség alkalmasnak tart érvényre juttatni”.
Mindez azt jelentené, hogy a többségben lévő származási és bevándorláspárti országok egy olyan egyezményt erőltetnének rá a nem bevándorláspárti országokra, melyre hivatkozva nyomást helyeznének minden országra a migránsok befogadása érdekében. Ez jelentősen sértené Magyarország szuverenitását, hiszen az ENSZ egyezmény várhatóan sokkal megengedőbb álláspontot képviselne, mint hazánk. Hasonló megfontolásból állt fel az asztaltól Donald Trump is, amikor bejelentette, hogy Amerikai Egyesült Államok otthagyja az erről szóló tárgyalásokat.
Borítófotó: New York, 2018. január 18. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülése a világszervezet New York-i székházában