Miért nem jön le a kupak az üdítőitalos palackokról?

Hírek figyelő.hu
Négyéves, de csak jövőre lesz hatályos az Európai Unió új kupakszabálya, viszont máris kezdjük tapasztalni a gyakorlatban, hiszen nem esik a kezünkbe a kupak, hanem lifeg tovább a palack nyakán. A változásnak környezetvédelmi okai vannak, nézzük, miért!

Már mindenki tapasztalhatja, hogy nem tudja letekerni az üdítőitalos palackja kupakját. Miért? Egy új, környezetvédelmi indíttatású EU-s szabály miatt, amelyhez jövő ilyenkorra mindenkinek igazodnia kell. Ennek köszönhetően hosszú távon talán kevesebb műanyagot használunk, és juttatunk az óceánba, és még a karitatív kupakgyűjtő akciók is megmenekülhetnek – áll a Világgazdaság cikkében.

A SUP (single-use plastics)-irányelvnek hívott szabály fő indoka, hogy az új megoldással a csomagolás egyben marad, így csökken az elveszített vagy eldobott kupakok mennyisége.

Higiénikusabb is az új változat, mert ivás közben nem kell a kupakot kézben tartani, amivel megspórolható némi potenciális szennyeződés bevitele, és kiküszöbölhető, hogy a kupak véletlenül leessen és beszennyeződjön.

További járulékos hatás, hogy elvben az újrahasznosítás is hatékonyabb lehet, mivel ha szétválnak a kupakok és a palackok, akkor a kupakok a legtöbb esetben a normál szemétbe kerülnek, és sokszor az óceánokban végzik, ahol műanyagszigetekké csoportosulnak. Viszont ha egyben marad a kupak és a palack, akkor az újrahasznosító üzembe kerülnek, és könnyebb a válogatás, illetve a feldolgozás.

Idehaza a Coca-Cola volt az egyik első gyártó, amely előállt a saját fejlesztésével. Náluk ezt Európa-szerte átfogó fogyasztói kutatás és tesztek előzték meg, majd ehhez igazítva választották ki az új dizájnt, amely a fogyasztók által leginkább előnyben részesített a forma, a funkció, valamint a kényelem szempontjából. Esetükben már 2023 elejétől kikerültek a polcokra a módosított fedelű termékek, noha a szabály alkalmazásának végső határideje 2024 júliusa.

Műanyag hulladék kezelése és újrahasznosítása Nagykanizsán.
Fotó: Szakony Attila / Zalai Hírlap

Viszonylag gyorsan kapcsolt a tejtárolásra alkalmas kartondobozokat gyártó TetraPak is, amelynél az új kupakokat szigorú teszteknek vetették alá, hogy környezetbarát tulajdonságai meghaladják a SUP-direktíva előírásait. Ráadásul az EU-s átállás érdekében Európában mintegy 300 gyártósort tesznek alkalmassá az újféle gyártásra, és 400 millió eurót (148,5 milliárd forintot) fektetnek a rögzített kupakos megoldások fejlesztésébe, bevezetésébe.

Arról, hogy milyen egyéb eszközöket, ételtartókat érint az irányelv, illetve, hogy mi lesz így az adománygyűjtő kupakos akciókkal, itt olvashat.

Borítókép: illusztráció, forrás: Shutterstock

Ezek is érdekelhetnek

További híreink