Mesterséges intelligencia: álmodnak-e békéről, boldogságról az androidok?

Hírek vg.hu
Az Új Média Konferencia – A mesterséges intelligencia narratívái című eseményen az előadók arra keresték a választ, hogy hol húzódik az ember és a gép közötti határ, a mesterséges intelligencia hatékonyságával és korlátaival, illetve az új technológiához kapcsolódó félelem és bizalom mentén kialakuló társadalmi polarizációval foglalkoztak – számolt be a Világgazdaság.

A mesterséges intelligencia nem önmagát generálja, hanem mindig van egy emberi vetülete, a kérdés az: vajon hogyan viszonyulunk mi ehhez, hogyan befolyásolja a technológia az emberi viselkedést, az emberi gondolkodást? – nyitotta meg a témában Marosvásárhelyen tartott konferenciát Kovács Barna, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (Sapientia EMTE) adjunktusa. Az ember világértelmezésének vannak olyan jellemzői, amelyeket a gépek nem tudnak meghaladni – hívta fel a figyelmet.

A mesterséges intelligencia körül megjelenő mítoszok számos kérdést vetnek fel. Ilyen például a felelősség és az elszámoltathatóság kérdése, vagy hogy szabályozható-e a mesterséges intelligencia. Ugyanis létezik az a mítosz, hogy a szabályozás az innovációnak szab gátat. A másik probléma a meghatározásé: mit is tekintünk intelligenciának, és adható-e egyértelmű jelentés a mesterséges intelligenciának? – hangsúlyozta az adjunktus, az esemény főszervezője.

Az előadásában arra is kitért, hogy a LinkedIn szakmai közösségi portálon már van AI Ethics Officer pozíció. Ez egy mesterségesintelligencia-etikai tisztviselői pozíció, amely felügyeletet biztosít annak érdekében, hogy a mesterséges intelligenciát az alapvető emberi értékek betartására kötelezze.

Mesterséges intelligencia: álmodnak-e az androidok?

A világháló használatát elhibáztuk, távolabb kerültünk attól a céltól, hogy a világ minden összerendezett tudása karnyújtásnyira, kattintásnyira legyen mindenkitől, és hogy ezt a tudást arra használjuk, hogy fejlődjünk általa – fejtette ki véleményét Szűts Zoltán egyetemi docens. Helyette a szabadon elérhető információk a jelenben egymással szembenálló értelmezésekkel kerülnek a felhasználók elé, és a legerősebb narratíva mindent visz.

Ami a jövőt illeti a kérdés az, hogy álmodni fog-e az ember a mesterséges intelligencia széles körű elterjedése után. Álmodnak-e majd helyettünk az androidok sikerről, boldogságról, békéről?

Lesz-e még arra igényünk, hogy élményeket szerezzünk? Továbbá az is kérdés, hogy amikor a mesterséges intelligenciáról beszélünk, akkor valóban azokról a problémákról beszélünk-e, amelyek fontosak. Egyelőre mi irányítjuk, és azért hoztuk létre, hogy nekünk segítsen. Vajon mennyire engedjük át az irányítást a gépeknek? – tette fel a kérdéseket Szűts Zoltán.

Szoboszlai és Azariah generált produkciója

A mesterséges intelligencia a kultúrára, azon belül a populáris kultúrára is erős hatással van. Rudisch Ferenc egyetemi tanársegéd felidézteAzariah és Szoboszlai Dominik mesterséges intelligencia által generált közös zenei produkcióját.

A dal több százezres nézettséget generált a közösségi felületeken. Az adott technológiai lehetőség magában hordozza a problémákat és a megválaszolandó kérdéseket is, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a kulturális termékek létrehozásában az emberi kontextus is fontos – jegyezte meg Rudisch Ferenc.

A teljes cikk itt olvasható.

Borítókép: A mesterséges intelligencia korlátai: a nagy kérdés az, hogy álmodnak-e majd helyettünk az androidok sikerről, boldogságról, békéről / Fotó: Getty Images

Ezek is érdekelhetnek

További híreink