Néhány évvel ezelőtt az athéni repülőtérről bevezető vadonat új autópályán vezettem az ország belseje felé. Kicsitt izgultam, mert az előtt soha nem vezettem Görögországban, és tartottam tőle, hogy milyenek a görögök az utakon. Aztán kiderült, hogy aggodalmam alaptalan volt, mert az autópálya szinte üres volt. Hogy miért? Mert fizetni kellett érte. Igaz, hogy csak 6 eurót, s ennyi pénzért szinte az egész országot át lehet szelni, de ezt alig valaki engedhette meg magának.
A történetet Matthew Lynn, a The Spectator című brit lap publicistája meséli el annak érzékeltetésére, hogy milyen gazdasági katasztrófa sújtotta az elmúlt tíz év során Görögországot. Nyolc év gazdasági kényszerzubbony után a görög állam végre kilépett az eurozóna és az IMF által diktált mentőcsomagból, újra önálló szereplőként jelenhet meg a hitelpiacokon. Ettől azonban adósságproblémái még messze nem oldódnak meg.
Az IMF nemrég elismerte, hogy a görögök hatalmas veszteségeket szenvedtek el. A GDP több mint 25 százalékkal zuhant. Ez nagyobb, mint ami az 1930-as évek nagy amerikai gazdasági válságának visszaesése. Ráadásul az akkori gazdaságpolitikusok még nem is nagyon tudták, hogy mit csinálnak. Keynes előtt nem volt ismert a jegybankárok és a pénzügyminiszterek számára, hogy többletkiadásokkal és olcsóbb pénzzel fékezni tudják a recesszió által okozott károkat. Görögország esetében azonban az EU és az IMF pontosan tisztában volt azzal, hogy mi fog történni.
Görögország a válság után egy kiürült iparral, képzetlen munkaerővel, kizsigerelt kisvállalati szektorral és iradtalnul magas adókulcsokkal maradt magára. Az áfa 24, a vállalati nyereségadó 29, az szja legfelsőbb kulcsa 45 százalék.
Megoldás erre csak hosszú távon van. Ismét felvetődhet így az, ami a válság tombolása idején: ki kell lépni az eurozónából. Az újra bevezetett görög drachma gyorsan és látványosan leértékelődne. Ez csökkentené a belső keresletet, javítaná a turizmus és az export nyereségességét, ugyanakkor lehetővé tenné az adócsökkenést és a költségvetési kiadások növelését. Elméletben ez szépen hangzik, ugyanakkor a görög adósságpálya annyira rossz, hogy az ország aligha engedheti meg magának a költségvetési hiányt.
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök győzelemként ünnepelte a kilépést a mentőcsomagból. Ez azonban politikusi öröm volt, s a közelgő választásoknak szólt. Az átlagemberek problémái ettől aligha oldódnak meg.
Borítókép: EPA