Az MTI tudósítása szerint a német kormányfő szerdán a szövetségi parlament (Bundestag) költségvetési vitájában kiemelte: a két különálló megállapodásról folytatott tárgyalásokon hangsúlyt helyeztek arra, hogy érintetlen maradjon a nemzeti szuverenitás és a törvényalkotás, és mindenütt javuljanak a menekültek és a gazdasági bevándorlók életfeltételei, mert ezt parancsolja a német nemzeti érdek.
A két csomag „helyes próbálkozás arra, hogy globális problémákat nemzetközi szinten, együtt oldjunk meg" – hangsúlyozta Angela Merkel.
Hozzátette: „nem hazafiság, hanem a nacionalizmus legtisztább formája, amikor valaki azt gondolja, hogy mindent megold egyedül, és nem kell másokkal foglalkoznia, hiszen a hazafiság az, amikor a német érdek mellett más érdekeket is figyelembe veszünk", és kölcsönösen előnyös, „win-win helyzetet teremtünk".
Egyre több ország mond rá nemet
Mások viszont egyértelműen fenyegetve érzik szuverenitásukat az ENSZ tervei által. Legutoljára Izrael és a lengyelek is egyértelművé tették, hogy nem vesznek részt az ENSZ bevándorláspárti bulijában.
A migrációs csomag jóváhagyási folyamatából eddig az Egyesült Államok, Ausztrália, Magyarország, Ausztria, Bulgária és Csehország lépett ki, Észtországban pedig nemrég kormányválság alakult ki miatta.
Még saját pártja sem ért egyet Merkellel
Németországnak nem szabad csatlakoznia a megállapodáshoz, mert a jelenlegi formájában sok kérdést nyitva hagy, és nem választja szét egymástól a menekültügyi migrációt és a gazdasági bevándorlást – mondta a Die Weltnek a CDU egy parlamenti csoportjának vezetője, Marian Wendt november elején.
Fenntartásait hangoztatta mások mellett a CDU egyik elnökjelöltje, Jens Spahn, aki egy interjúban sürgette, hogy ne csak a kormány foglalkozzék az üggyel, hanem a CDU/CSU Bundestag-frakciója is. A Welt am Sonntag című lapban közölt interjúban kiemelte: csak olyan megállapodásról lehet szó, amelynek révén „Németország megőrzi szuverenitását a migráció irányításában és korlátozásában".
Az egyezményt – hivatalos nevén Globális megállapodás a biztonságos, rendezett és szabályos migrációról – decemberben akarják elfogadni az ENSZ marokkói csúcstalálkozóján.