Levelek mennek, levelek jönnek, a magyar haladó baloldalnál régi hagyomány a külföld "objektívpártatlan" tájékoztatása, nehogy véletlenül úgy ítéljék meg a hazai történéseket, ahogy vannak, hanem ahogy a baloldaliak jónak tartják. Így juthatott el a felkérés külföldi értelmiségiekhez is, akik fontosnak érezték, hogy feljelentsék a magyar kormányt Angela Merkel német kancellárnál, mert miként fogalmaznak, mélyen felkavarja őket Merkel hallgatása, miközben támadás éri a magyar demokráciát. Aggódnak az európai értékekért, az erősödő antiszemitizmus miatt.
Nem tudhatjuk, a levél aláírói mikor jártak utoljára Magyarországon, és milyen forrásokból tájékozódnak. Ha ismernék egy hangyányit is a valóságot, akkor valószínűleg nem az ellenzék vérszegény mantráját vennék át kritikátlanul a civil szervezetek állítólagos vegzálásáról, a közmédiáról meg a választási rendszerről. Helyette mesélnének arról, milyen reményekkel voltak április 8.-a délelőttjén, amikor megmozdult az ország, ünnepelték a sorban álló népet mindaddig, amíg ki nem derült, hogy történelmi vereséget mért rájuk a Fidesz, meg a kígyózó kígyók.
Ennél sokkal megdöbbentőbb tájékozatlanságra, – de kimondhatjuk azt is: rosszindulatra – vall a magyar zsidóságért aggódni, és nyílt antiszemitizmusról beszélni. Az állítás Soros György tevékenységének kontextusában sem áll meg. A kormánypártok kampánya Soros független államok feletti befolyásának kiterjesztését kritizálta, és migrációt bőkezűen támogató gyakorlatát, nem mást. A magyar zsidóságot pedig semmiféle atrocitás nem éri Magyarországon, szemben azokkal az európai nagyvárosokkal, ahonnan a zsidó lakosságnak menekülnie kell a muszlim terror miatt.
A levelet aláíró értelmiségiek azt kérik számon Merkelen, hogyan engedheti meg, hogy Magyarország elpusztítsa a demokratikus rendet és értékeket. Hogy pontosan értsük, miként is gondolják ezt, a harvardi politológus, Yascha Mounk megvilágította a német köztévében: „Mi itt egy történelmileg egyedülálló kísérletet kockáztatunk meg, hogy egy egynemzetiségű, egykultúrájú demokráciát többnemzetiségűvé változtassunk”.
Hogy ki kérte fel Yascha Mounkot, hogy ebbe a társadalmi kísérletbe fogjon, az nem egészen világos. Merkelnek még nem tört bele a bicskája a kísérletbe, de vészesen közeledik a nap, amikor beletörik. Ami világos, hogy a koncepció hajszálra megegyezik a Soros-utópiával, a nemzetállamok felszámolásával. Ezt a hazárdjátékot akarják Európára rákényszeríteni, erre mondott nemet a magyar választók többsége. Tetszik, nem tetszik, a kormány erre kapott kétharmados felhatalmazást, ez a magyar többség véleménye. A kísérletezést meg ráhagynánk nagy tisztelettel a haladókra, láthatóan jó eredményeket értek el már eddig is.
Borítófotó: Angela Merkel kancellár a német kabinet kétnapos granseei ülésén a mesebergi kastélyban 2018. április 11-én. (MTI/EPA/Clemens Bilan)