A gibraltári felségjelzésű Aquarius összesen 141 Líbiából induló illegális bevándorlót vett a fedélzetére. A hajót két NGO, az SOS Mediterranée és az Orvosok Hartárok Nélkül közösen üzemelteti. Az Aquariusnak ez volt az első akciója azóta, hogy júniusban sem Olaszország sem Málta nem engedte kikötni a partjain, így a hajó Spanyolországba volt kénytelen menni. Valószínűleg most is oda viszi a migránsokat.
„Korábban a legtöbb információt a veszélyben lévő migráns hajókról egy olasz mentési központból kaptuk, de most már nagyon kevés hír érkezik onnan. A csónakok így sokkal hosszabb ideig hánykolódnak a tengeren” – mondta el Nick Romanuik, az SOS Mediterranée koordinátora.
Felmérések szerint idén a legtöbb migráns már nem is Görögországba vagy Olaszországba érkezett, hanem Spanyolországba, ahol az új szocialista kormány megnyitotta kapuit az illegális bevándorlók előtt.
Ennek leginkább Angela Merkel német kancellár örülhetett, aki a héten megállapodást kötött Pedro Snachezzel. A német belpolitkai vitát is csillapító egyezség szerint a Spanyolországban regisztrált, majd a német határon feltartóztatott menedékkérőket 48 órán belül vissza lehet küldeni. A szabályozás szombaton lépett életbe, vagyis Angela Merkel hivatalos spanyolországi látogatásának napján.
A találkozóra az andalúziai Donana nemzeti parkban, a kormányfő nyári rezidenciáján került sor. „Azokat, akiknek joga van a tartózkodáshoz, egyenletesen kell elosztani Európában. Ez egy olyan kérdés, amellyel folyamatosan foglalkozunk, de eddig még nem találtunk rá megoldást” – mondta Angela Merkel hozzátéve, hogy a most életbe lépett egyezség nem az egyedüli, ilyet tervez még Németország kötni Olaszországgal és Görögországgal is.
Eközben Spanyolországban letartóztattak egy embercsempész bandát. Háromszáz franciaajkú afrikai migránst vittek át a spanyol-francia határon.
„Amint megérkeztek Spanyolországba, a banda a befogadóközpontokban kapcsolatba lépett ezekkel az emberekkel és megszervezték az utat Franciaországba” – mondta el a rendőrség szóvivője. A letartóztatott bűnszervezet tagjai is afrikaiak, akik Guineában, Elefántcsontparton, Maliban, Senegálban vették rá az embereket, hogy induljanak el Európába. Busás összegért cserébe pedig megígérték, hogy mindenben segítenek nekik.