Mentőöv a zeneiparnak

Hírek Hecker Flórián
A hazai könnyűzene támogatására életre hívott program alapvető segítséget nyújt az ágazatnak, de nem tudja teljes egészében pótolni az élő zenei láb kiesését.

Nagy veszteség a magyar zeneiparnak (is) az idei nyári szezon kiesése. „A mintegy 40 milliárd forintos élőzene-iparág eseményeinek több mint a 70 százaléka esik a március eleje és szeptember vége közötti időszakra” – hívta fel a figyelmet Főző Zsolt, a Hétfa Kutatóintézet és Elemző Központ vezető elemzője. Mivel – tette hozzá – a nyár eleje óta az ötszáz fő alatti fellépések megtarthatók, a koronavírus-járvány miatti korlátozások nem hiúsítják meg az összes ilyen rendezvényt ebben az időszakban. Viszont a legnagyobb – és leginkább jövedelmező – rendezvények elmaradtak, amelyek pedig nem, azokon az érintett szereplők kisebb forgalmat bonyolítottak le, mint egy szokásos évben. Pontos számokat az Artisjusnál tett jogdíjbejelentések alapján lehet majd közölni, de az már most látszik, hogy a kiesés több tíz milliárd forint lesz – értékelt a szakember, hozzátéve, hogy hozzávetőleg 40 ezer zenészt, iparági és háttéripari szakembert sújt a jelenlegi helyzet.

Kellenek az élő produkciók

Ugyan a zeneipar minden szegmensében nehezek a körülmények, a legjövedelmezőbb láb (a bevételi csatornák között 60 százalékos aránnyal) éppen az élő zenei. A produkciók jövedelme is főként az ilyen eseményekből keletkezik. A szakértő kiemelte, hogy

legrosszabbul azok a vállalkozások jártak, amelyek az élő zenei események kiszolgálására és megrendezésére specializálódtak: ezek zöme bevétel nélkül maradt, de a beszállítóikat vagy a marketingköltségeiket ki kellett fizetniük az idén is.

A pandémia egy évek óta tartó növekedési pályán találta a hazai zeneipart, a szakértők véleménye szerint 2019 sok tekintetben rekordévnek tekinthető. Emiatt jó néhányan megléptek olyan beruházásokat, amelyek termőre fordulását a következő esztendőkre várták. Nyilvánvaló, hogy az ő esetükben is súlyos hatásokkal járt az iparág hirtelen bezuhanása – mutatott rá Főző Zsolt.

Az immár a nyilvánosság számára is követhető raktárkoncert-sorozat megszervezése szerinte alapvetően segítség, hiszen minden támogatás számít. Ám ezek csak néhány fellépés bevételeit pótolhatják.

A fesztiválszcénában is befutott formációknak akár 50-100 bulijuk is lehet egy szezonban, ezek bevételeit a raktárkoncertek nyújtotta extra jövedelem nem tudja helyettesíteni

– tette hozzá. Az ágazat talpra állása lassú lesz, valószínűleg a következő év sem lesz teljes értékű, inkább az idei nyárhoz hasonlítható körülmények várhatók a szektorban.

A Lounge a koordinátor

A hazai könnyűzene segítésére életre hívott programot az állam 5,3 milliárd forinttal támogatta, és az Antenna Hungária mindiGO TV alkalmazásában érhető el.

A projektet a nemzetközi referenciákkal is büszkélkedő Lounge Group koordinálja. A csoport ügynökségi integrációja, amelyben a szolgáltatások önálló üzletágként, de mindenben együttműködve dolgoznak, nélkülözhetetlen egy ilyen méretű és ilyen rövid idő alatt végrehajtott projektnél. A cégcsoport korábban jelentős nemzetközi elismerésekben részesült, hasonlóan összetett feladatok ellátásáért. A rendezvényszervezés világának kiemelkedő szakmai díján, a Global Eventex Awardson két kategóriában is díjazta a Lounge Group munkáját a zsűri, a belföldi turizmust népszerűsítő kampányát pedig a berlini turisztikai világvásár bírálói részesítették aranyfokozatú elismerésben. A cég szerint ez az eredmény garantálja, hogy a raktárkoncert-sorozat a legmagasabb, nemzetközi színvonalon valósulhat meg.

(Borítókép: Fábry Adonisz dobol a Magyar Jazz Ünnepén a Budapest Jazz Clubban 2020. október 7-én. (MTI/Mónus Márton)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink