Az ellenzék több pártja is az összeomlás szélén áll. A legnagyobb bajban a Jobbik van, amely amellett, hogy becsapta saját választóit, elvesztette ismert és népszerű politikusait – jelentette ki a Magyar Hírlapnak Deák Dániel politológus, a Figyelő főmunkatársa a múlt hét eseményeit értékelve. Szerinte Gyöngyösi Márton elszólása, miszerint támogatóik adományát nem az ÁSZ-bírság visszafizetésére, hanem a kampányra költötték, jól mutatja, milyen gátlástalan és álszent politikusok vezetik a Jobbikot. A párt valószínűleg törvényt sértett, amikor a célhoz kötöttségre fittyet hányva, becsapta az adományozókat – hangsúlyozta az elemző. Mint folytatta, nemcsak a finanszírozási problémák, hanem a tagok távozása is jelzi, hogy a Jobbik történetének legnagyobb válságát éli.
Hiába állítja a párt szóvivője, hogy nem történt pártszakadás, a távozók száma, ismertsége és népszerűsége olyan magas, hogy már nem lehet tagadni a párt kettéválását. A Toroczkai-féle zászlóbontáson pedig annyi ember összegyűlt, hogy az ásotthalmi polgármester által életre hívott új politikai formáció várhatóan megállja a helyét a politikai palettán – állapította meg Deák. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a Jobbik vezetése a hivatalos kommunikáció ellenére tisztában van a problémával, hiszen a múlt héten megszavazta a Stop Sorost és az Alaptörvény-módosítást, ezzel igyekezett kifogni a szelet a Toroczkai-féle új mozgalom vitorlájából. Ellenkező esetben még inkább rá tudta volna sütni a Jobbikra a bevándorláspárti és balliberális jelzőt.
Egy fokkal jobb helyzetben van az LMP, amely megszabadult a belső konfliktusokat kirobbantó politikusoktól – mondta az elemző. Közölte, a politikai kalandornak számító Hadházy Ákos számára már csak az MSZP-frakció maradt, amelybe ha belép, végleg elveszíti minden hitelét. Hasonlóan az LMP-hez, az MSZP is igyekszik rendezni a sorait, amelyre igen nagy szükség van, hiszen a párt támogatottsága történelmi mélyponton áll. Tóth Bertalan személyében nem a legalkalmasabb, hanem a legbefolyásolhatóbb politikust választották elnöknek, miközben a választmány elnöke az a Kunhalmi Ágnes lett, aki Gyurcsány Ferenccel közös pártban képzeli el a jövőt – figyelmeztetett Deák. Úgy véli, Kunhalmi várhatóan a minél erősebb összefogás vagy akár egy új párt létrehozásának irányába fogja tolni Tóth Bertalant.
Fotó: Hadházy Ákos korábbi társelnök az LMP kétnapos tisztújító kongresszusának helyett adó székesfehérvári szállodában (MTI Fotó: Koszticsák Szilárd)
Az ellenzék ebben az állapotában még véleményt sem képes alkotni a Magyarországot és Európát érő kihívásokról, a kormánypártok nem számíthatnak rájuk, önállóan, a választókkal együttműködve kell megvédeniük Magyarország biztonságát – jelentette ki a politológus. Erre jó eszköznek tartja a múlt héten elfogadott Stop Sorost, amellyel garantálhatóvá vált, hogy a Soros-féle szervezetek beszüntetik az illegális bevándorlást támogató tevékenységüket hazánkban. A Soros-hálózat külföldön igyekszik minden eszközt bevetni Magyarország bevándorláspolitikájával szemben, ennek az összehangolt támadásnak része a Velencei Bizottság és a különböző brüsszeli testületek részéről érkező támadások, a nemzetközi sajtóban megjelentetett lejárató cikkek, valamint az, hogy Soros megbízható szövetségeseinek számító EP-képviselők a Fidesz kizárását követelik az Európai Néppártból.
Borítófotó: Gyöngyösi Márton, a Jobbik frakcióvezetője felszólal napirend előtt az Országgyűlés plenáris ülésén az Országházban 2018. június 18-án. Balra Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára. (MTI Fotó: Máthé Zoltán)