A magyarországi patikákban az idén márciusban mintegy 60 milliárd forint értékben váltottak ki támogatott, vényköteles gyógyszereket, míg az elmúlt másfél évben a havi átlagos forgalom 45 milliárd forint körül mozgott – derül ki a Benu Magyarország Zrt. és a Hiflylabs Zrt. kutatásából.
A márciusi forgalom 30,5 százalékkal haladja meg a februárit, és még nagyobb mértékben az előző év azonos időszakáét.
A vényköteles forgalom növekedése azért is különleges, mert ezeket a termékeket a lakosság csak orvosi közreműködéssel tudja beszerezni, a vásárlások megemelkedett száma tehát távolról sem nevezhető indokolatlannak. Az adatok szerint márciusban nagyon sokan a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása miatt bevezetett korlátozó intézkedések hatására váltottak ki egyszerre többhavi gyógyszert.
A legnagyobb növekedés az anyagcserét befolyásoló készítmények esetén tapasztalható, ilyenek az inzulinkészítmények és a savlekötők.
Hasonlóan emelkedett a légzőrendszerre ható gyógyszerek forgalma, ezek többek között az asztma kezelését segítik, de kiemelkedő volt a vérnyomáscsökkentők és a koleszterincsökkentők forgalma is, az értékesítésük mértéke több mint 40 százalékkal nőtt.
Néhány konkrét termék forgalma több mint a kétszeresére erősödött, de e bővülés hátterében általában a készlettel, a termékhelyettesítéssel összefüggő technikai hatások, és nem a járvány okozta fogyasztásváltozás áll. Ám a technikai hatásokat nem számítva is voltak olyan készítmények, amelyeknek a forgalma több mint 50 százalékkal emelkedett. Ilyenek egyes vényköteles D-vitamin-készítmények és vérnyomáscsökkentők.
(Borítókép: Jakabszállás, Hársfa gyógyszertár. 2020.03.19. (fotó: Németh András Péter / Szabad Föld)
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható