Régóta tartja magát a mondás, hogy az ingatlan hosszú távon mindig jó befektetés. Ugyanakkor nem könnyű ingatlanguruvá válnunk, ugyanis legtöbbször jelentős befektetésre, emiatt pedig nem kevés kezdőtőkére is szükség van hozzá. Egy ingatlan vásárlásához is évekig keményen kell dolgozni, több ingatlan megvásárlásához pedig még ennél is több kell. Azonban ez nem mindig van így, néha akadnak üdítő kivételek. Ezek közé tartoznak az úgynevezett egy eurós házak is.
Az Euronews cikke azt vette górcső alá, hogy a mediterrán országokban időnként felbukkanó, jelképes összegekért megvásárolható házak mennyire számítanak ténylegesen jó befektetésnek.
A portálnak nyilatkozott az Egyesült Királyságban született George Laing, aki még nem töltötte be a harmincat, amikor ingatlanvásárlába akart kezdeni. Sok sikerélmény nem érte, ugyanis évtizedes lejáratú jelzáloghitel segítségével tudott volna egy garzont venni magának Londonban. Ekkor akadt rá arra a lehetőségre, hogy 1 euróért vásárolhat magának ingatlant Szicíliában.
Ugrás az ismeretlenbe
Korábban nem ismerte az olasz szigetet, egy iskolai kiránduláson járt csak ott, más kötődése nem volt sem Olaszországhoz, sem a régióhoz, így csak az interneten megszerzett információkra épített, amikor úgy döntött, hogy lecsap a Mussomeli településen lévő ajánlatra. A tízezres kisváros a sziget szívében fekszik, szép, dombos helyen, de távol a tengerparttól.
Olaszországban egyébként nem ritkák az 1 eurós házprogramok, főleg az elnéptelenedő, kevésbé frekventált régiókat szeretnék ezzel helyzetbe hozni.
Maga a kiválasztás nem annyira egyszerű. A helyi ingatlanos egyszerre 8-10 érdeklődőt vezet körbe, és mutatja meg a házakat.
Nem egy euró az egy eurós ház
Az egy eurós ár nagyon csalogató, azonban ha valakinek egy kicsit gyanús, az sem véletlen. Az egy euró ugyanis csupán a vételár. Ezen felül még jönnek közjegyzői díjak, illetékek, adók is, így mindennel együtt közel 5000 eurót kell fizetni a házért. Persze ez a valamivel kevesebb, mint kétmillió forint is kedvező ár egy ingatlanért.
Azonban még mindig jönnek rá költségek. A program ugyanis előírta, hogy három éven belül fel kell újítania az új tulajdonosnak a tetőt, illetve a ház külsejét is ki kell pofozni. Amennyiben ez elmarad, akkor 5000 eurós büntetést kell fizetnie. Ezt nem lehet megúszni, mivel a szerződés feltétele, hogy három éven belül nem adhatja el a házat az újdonsült tulajdonos. Utána viszont bármit csinálhat vele.
George Laing elmondása szerint jó üzletet kötött, ugyanis a házban voltak korábbi vagyontárgyak, amiket megtarthatott, vagy eladhatott. A kötelező felújításokon túl is szükség volt felújításra, közművek bevezetésére. Mivel amit lehetett, maga csinált, így csak alig több mint 300 eurós anyagköltséget jelentett ez neki. Persze a kevésbé ezermester szellemű vevőknek ennél magasabb lehet a költsége.
Tényleg bombaüzlet?
Az utazási- és szállásköltségek további közel 1500 eurót jelentettek, így Laing mindennel együtt (amibe beletartozik két új fürdőszoba és egy konyha kialakítása, valamint az alagsor önálló laktérré alakítása is) összesen csaknem 15000 eurót költött a szicíliai házra.
Bár ez a nagyjából 6 millió forintos összeg jóval több, mint a hangzatos 1 euró, de még így is sokkal kevesebb, mint amiből akár Londonban, akár Magyarországon egy hasonló ingatlant megvehet magának valaki.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: AFP