Új gazdaságpolitikai akcióterve részeként az ötszázalékos, önkéntes kamatplafon bevezetéséről döntött a lakáshiteleknél a kormány – hangzott el a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón. A tervet – amelyet a Nemzetgazdasági Minisztérium már szeptemberben, a bankokkal folytatott egyeztetést követően ismertetett – később közleményében a nemzetgazdasági tárca is megerősítette, hozzátéve, hogy a lépésre „együttműködésben a bankszektorral” kerül sor. Az utóbbi kitétel arra utalhat, hogy a kormány és a pénzügyi szolgáltatók képviselői még egyeztetnek a lépés részleteiről, vagyis még pontosan nem tudni, hogy mikortól és milyen feltételekkel lép hatályba az intézkedés – írta a Világgazdaság.
Az újabb önkéntes kamatplafon már a harmadik a sorban, amelyet a lakáshiteleknél bevezet a kormány: az első 2023. október 9-től volt érvényben, amely a lakossági lakáscélú hiteleknél 8,5 százalékos szintet határozott meg a teljes hiteldíjmutatóra (THM) vonatkozóan. Decemberben aztán a kormány arról állapodott meg a Magyar Bankszövetséggel, hogy a lakáshiteleknél 7,3 százalékra csökken a kamatplafon mértéke: az intézkedés hatálya 2024 első felére terjedt ki. Most újabb lépés készül.
Az önkéntes kamat-, illetve THM-plafon bevezetésével nem titkoltan a piaci verseny, valamint a lakáshitelek iránti kereslet élénkítését kívánja elérni a kormány. Gyakorlatilag biztosra vehető, hogy a bankok a közeljövőben csökkentik majd a piaci feltételű forintlakáshiteleik kamatait. Ezek szintje egyébként jelenleg évi hat és hét százalék között mozog, 6,5 és nyolc százalék közötti THM-értékek mellett.
Borítókép: Illusztráció Fotó: Kurucz Árpád