Matolcsy György publicisztikájában történelmi párhuzamot von a jelen kor és a 17. században zajlott harmincéves háború (1618-1648) időszaka között. „Akkor a mainál nagyobb Németország, ma az Európai Unió az első két évtized fő hadszíntere. Akkor, 1635 után a spanyol–francia frontokra, most, 2019 után az USA–Kína szembenállás ázsiai térségeire tevődik át a fő hadszíntér. Akkor a tét az Európa feletti uralom volt, ma az USA világhatalmi szerepének a megőrzése. ”- írja.
Majd kifejti, hogy akkor a „Német Birodalom” elveszítette népességének harmadát és anyagi erejének ennél is jelentősebb részét. „Ma az Európai Unió vagyonának, jövedelmének, jövőbeli lehetőségeinek, világgazdasági súlyának és lehetséges népességgyarapodásának jelentős részét már elveszítette a 2001-től folytatott, döntően rejtett háborúban. A harmadik évtizedben az európai hadszíntér fennmaradása miatt a veszteségek tovább nőnek.” – teszi hozzá.
Majd hat pontban részletezi, mi legyen a magyar stratégia az elkövetkező évtizedben. Állítása szerint mindenáron ki kell maradni a fizikai hadviselésből. Majd azt mondja a jegybank elnök, hogy az önálló mozgástér eddigi elemeiből meg kell őrizni, amit lehet, de világosan látni kell, hogy a harmadik évtized több korlátot állít a független nemzeti döntéshozatal elé, mint az eddigi kettő együtt.
Meglátása szerint a harmincéves háborúhoz hasonlóan a mostani második is várhatóan egy olyan békekötéssel zárul, ami megadja vagy visszaállítja a nemzetállamok önállóságát. „Ha átmenetileg le is mondunk valamiről, semmit sem szabad végleg feladni, ami nemzeti érdekeink felől fontos, mert egy évtized múlva megnyerhetjük, amit ma esetleg elveszítünk.”- fejtegeti.
Arra is felhívja a figyelmet, fel kell készülni, Hogy a harmincéves háborúk lezáródnak, de a 21. század egyik fő ellentéte, az USA–Kína szembenállás folytatódik. Úgy fogalmaz, a háborús évtizedet az ország teljes megújítására szükséges felhasználnunk. „A nagy kihívásra mint nagy lehetőségre érdemes tekinteni, ami új jövőképhez és új stratégiához vezethet. Célunk nem a túlélés, hanem az évtized megnyerése. Ha nem ezt tesszük, még a túlélés is nehéznek bizonyulhat.”
Matolcsy György szerint belső erőforrásaink teljes kiaknázásával és egy dinamikus reformfolyamattal háborús időszakban is folytathatjuk a békés építkezést és emelkedést, majd összegzi a tanulságot: soha, senkit ne támadjunk meg, még bíztatásra vagy engedéllyel sem!
Borítókép: Koszticsák Szilárd / MTI