Mások se hajtották végre a kvótadiktátumot, mégis ellenünk indul kötelezettségszegési eljárás

Hírek
Beérkezett az Európai Bizottság keresete, és ezzel hivatalosan is az Európai Bíróság elé került az uniós menekültkvótákról szóló döntés elutasítása miatt Magyarország, Csehország és Lengyelország ellen megindított kötelezettségszegési eljárás - közölte csütörtökön a luxembourgi székhelyű bírói testület. Egyszerűen megfogalmazva: kapjuk a leszúrást, mert a többiekhez hasonlóan legalább mímelhettük volna, hogy végrehajtjuk ezt az agyrémet.

Az Európai Bizottság december elején jelentette be, hogy – mivel nem történt előrelépés – harmadik szakaszba lépteti a júniusban megindított jogsértési eljárást a 120 ezer menedékkérő elosztását célzó mechanizmus ügyében, amelyet az uniós tagállamok belügyminiszterei minősített többségi szavazással, többek között Magyarország ellenkezése dacára fogadtak el 2015 szeptemberében.

A bizottság leszögezte: annak ellenére, hogy az Európai Bíróság szeptemberi ítélete megerősítette a kvótarendszerről szóló tanácsi döntés érvényességét, Magyarország, Lengyelország és Csehország továbbra sem teljesíti jogi kötelességeit. A brüsszeli testület közölte, nem találták kielégítőnek az országok válaszát, mivel nem jelezték, hogy hozzá fognak járulni az áthelyezési határozat végrehajtásához, és ezért döntöttek végül a bírósági szakasz megkezdése mellett.

Magyarán, nem azzal van bajuk, hogy nem hajtottuk végre a kvótadiktátumot, hanem azzal, hogy előre kijelentettük és ragaszkodunk is ahhoz, hogy nem is fogjuk. Egyrészt mert butaságnak tartjuk, másrészt mert a mi belügyünk, hogy kit engedünk Magyarország területére. Csakis ez lehet a probléma, hiszen nem sok országnak sikerült végrehajtania, amit vállalt (mert a kvótázás koncepciója tényleg badarság, ezer és egy érv és tapasztalat szól e mellett, amit már agyonismételtünk).

Amennyiben egy tagország az Európai Bíróság első ítélete ellenére sem cselekszik, a bizottság újabb jogsértési eljárást indíthat, és ekkor már egyetlen írásbeli figyelmeztetés után a bírósághoz fordulhat, és bírság kiszabását javasolhatja az érintett állammal szemben. Komolynak hangzik a dolog, de azért remélem mi továbbra is azon az állásponton maradunk, hogy a király meztelen.

Fotó: Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke (euobserver.com)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink